Факт вече е проектът на плевенския Регионален исторически музей „Нечуван глас, невиждана картина” – дигитализация и внедряване, посветен на 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Насочен към опазване на движимото музикално културно наследство, част от фонда на Регионален исторически музей – Плевен, той умело свързва минало и бъдеще.
Посредством интерактивен киоск, разположен в експозиция „Нова и най-нова история” в зала „Музикалната слава на Плевен”, от края на м. юни плевенчани и гости на града имат възможност да се докоснат не просто до явлението Катя Попова, а да засилят своето преживяване чрез обединяване на текст, звук и изображение. Посредством аудио-визуалната техника и дигитализирани десетки аудио и видео носители пред широката публика се представя житейския и творчески път на една незабравима оперна прима.
Проектът обединява над 20 запомнящи се арии, над 10 впечатляващи вокални изпълнения на Катя Попова, над 10 интервюта, над 10 исторически концерти, повече от 10 часа дигитализиран аудио звук. „Нечуван глас, невиждана картина” – дигитализация и внедряване, е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
Връх в честванията на 100-годишнината от рождението на талантливата ни съгражданка ще бъде XXXII-ото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова”, организираният от Община Плевен конкурс ще се състои през м. октомври.
Катя Попова е родена на 21 януари 1924 г. в Плевен в семейство с музикални интереси. От ранна възраст свири на пиано и участва в училищни оперети, а през 1947 г. завършва пеене в Държавната музикална академия – София, в класа на Мара Цибулка.
Попова дебютира в Софийската опера на 3 ноември 1947 г. в малката роля на Есмералда в „Продадена невеста“ от Бедржих Сметана, а малко по-късно изнася и първия си самостоятелен концерт. През 1955 – 1956 г. е на специализация в Болшой театър в Москва, завършила с голямо турне в цялата страна.
В творческата си кариера Катя Попова изпява над 25 оперни партии, признати за ненадминато явление и съвършен модел за вокално подражание и се налага като едно от най-авторитетните и предпочитани имена на световната оперна сцена.
Оперната прима е сред основателите и първите участници през 1966 г. в Международния музикален фестивал в родния й град Плевен, наречен по-късно на нейно име Лауреатски дни „Катя Попова”.
Именитата плевенчанка загива в самолетна катастрофа на 24 ноември 1966 г. край Братислава, Чехословакия.