Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хотелиер: Резервите в туристическия бизнес няма да издържат повече от два месеца

30 март 2020, 15:28 часа • 3020 прочитания

„Все още ползваме вътрешни ресурси и се справяме, но за нашия бранш – хотелиерството, ситуацията е много тежка в момента. Приходите са нулеви. Една част от обектите ни са под наем – те също не носят приходи. А всички разходи си вървят и се трупат ежедневно. Резервите на този вид бизнес няма да издържат повече от два месеца. Да не говорим за това, че една голяма част от този бизнес е с инвестиционни кредити.”

Това коментира пред Actualno.com депутатът Васил Антонов, който е мажоритарен собственик на плевенския хотел „Ростов”. Той направи поредното си лично дарение на пет болници в Плевенска област – за осигуряване на предпазни средства за персонала в тях. Преди десетина дена хотелът обяви, че ще настанява безплатно медици от други населени места, дошли в Плевен да помагат в борбата с разпространението на коронавируса. От тази възможност са се възползвали десетина лекари.

Антонов отказа да коментира дарението си, защото „нито е първото, нито ще е последното”. Според него инициативата на бизнеса да помага на болниците с дарения е благородна, въпреки че самият бизнес е силно притеснен за оцеляването на своите кадри. Това, което се предлага от държавата за запазване на работните места - тя да участва реално с около 23 процента от заплатите на хората, не е достатъчно, смята Антонов.

„Не бива да се стига до тотални съкращения. Трябва да се търсят и гъвкави форми чрез пускане в домашен отпуск или в краен случай да се използва вариант с неплатен отпуск, да се търсят вътрешни резерви чрез преназначения. Колкото може повече хора трябва да останат на работа, защото ударът след това ще бъде много тежък – и за бюджета, но и за всеки отделен човек”, коментира още Васил Антонов.

Той допълни, че обикновено за вътрешния туризъм, част от който е и  хотел „Ростов”, винаги първите три месеца на годината са много тежки, защото те не носят приходи. А сега се очертава този период да продължи половин година. Според него доста от малките и средните фирми в бранша ще изчезнат. Това ще доведе до съсипването на много човешки съдби на хора, които работят в туризма.

„Вече се появиха някой много разумни предложения. Като това за нулеви осигуровки, особено в определени браншове като туризма, например. Ако не за първия месец, то поне за втория да бъдат нулеви осигуровки за тези, които запазят работни места. Или поне за голяма част от тях да бъдат нулеви осигуровки - наред с участието на държавата. В противен случай при фалити на фирми всички работници и служители ще бъдат освободени. Трябва да се търсят много бързи решения за спасяването на икономиката. Ограниченията на хората и бизнеса заради разпространението на коронавируса трябва да са съпроводени с икономически и финансови мерки. Финансовите компенсации  трябва да са много точни, ясни и опростени. А не през редица условия и както обикновено става, накрая да се разделят на наши и ваши. Това е несигурността на бизнеса – от там произтичат всички брожения в обществото”, твърди Антонов.

Той смята, че в сегашната трудна ситуация единствено банките са показали добра реакция като преразглеждат кредитите и отлагането им във времето. Те показват по-добра чувствителност и по отношение на фирмите, и по отношение на обикновените хора. Вероятно защото имат натрупан сериозен опит от рецесията през 2008-2009 година.  

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 30 март

Ангел Атанасов
Ангел Атанасов Отговорен редактор
Новините днес