Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обсъдиха как да почистят фасадата на Младежкия дом в Пазарджик (СНИМКИ)

04 юни 2024, 19:38 часа • 1346 прочитания

На обществено обсъждане с граждани община Пазарджик запозна обществеността със стъпките, които са предприети до момента във връзка с казуса за почистването на фасадата на Младежкия дом. „Важно за нас беше да чуем мнението на експертите в Пазарджик - Камара на архитектите, Съюз на архитектите, Камара на строителите – и това да се случи публично“, категоричен бе кметът Петър Куленски.

Пред присъстващите е било представено експертното становище на лицензирания експерт-реставратор, назначен по изискване на Министерство на културата, както и резултатите от пробите, направени на терен, за почистване по механичен и химичен път.

Петър Куленски съобщи, че вариантите за почистване на фасадата на Младежкия дом са няколко, като всеки от тях има своите предимства и недостатъци:

1. Химичен вариант - най-скъп е, действа добре при мрамора, но резултатът не е добър при почистването на варовика заради порите на материала.

2. Механичен вариант (с песъкоструйка ) - най-бързият и достъпен вариант. Недостатъци - отнема се от материала, отварят се нови пори и също се рискува част от плочките да се счупят под натиска на силната струя.

На обсъждането е било подадено и предложение от граждани за цялостна подмяна на фасадата с мрамор и варовик, който е най-близък до вложения. Недостатъкът е, че така ще се наруши автентичността на сградата, а и ще се оскъпи още повече възстановяването на Младежки дом.

„Всички опции са били обсъдени и с автора на Младежкия дом, проф. д.н. арх. Тодор Кръстев, който до последно правеше всичко възможно сградата да не бъде боядисана. Не беше послушан. Всички се обединихме около това, че следва да се приложи решение, което е комбинация от няколко от гореспоменатите методи. Мраморът, поради гладката си повърхност реагира добре на химически разтворители, а варовикът може да бъде подменен на места, където не може да се почисти нито по химичен, нито по механичен път.

В стремежа ни да сме максимално открити пред гражданите искаме да отбележим, че доколкото боята е навлязла в порите на материала, както и заради влагането при боядисването на скъпо-струващи грундове, обликът на фасадата никога не може да бъде възстановен на 100% в предишния си вид. Предстоят нови проби на терен, след което ще запознаем обществеността с резултатите, преди да вземем крайното решение и да преминем към изпълнение“, обясни кметът Петър Куленски.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес