Община Пазарджик дълги години не успяваше да се справи с проблемите с боклука – мръсни улици, нередовно извозване на отпадъци, минимален контрол. В наследения начин на работа стана ясно, че ако това се върши по същия метод като преди, ефективност няма да има. Ето защо изцяло преосмислихме начините, по които следва да се случва сметоизвозването, почистването и особено важно – контролът от страна на Общината. Това написа кметът на Пазарджик Петър Куленски.
Той представя няколко мерки, които предприема, за да се справи с проблема. „Първо, създаваме „Зелени патрули“. Градът ще бъде разделен на 8 зони, като за всяка една от тях ще бъде назначен по 1 отговорник, т. нар. „Зелен патрул“, който ще отговаря за нея. Ще му бъдат зачислени между 100-120 контейнера, които той ще трябва да обхожда ежедневно и да следи здрави ли са контейнерите, извозен ли е боклукът и празни ли са контейнерите, почистено ли е около тях и хвърлят ли граждани нерегламентирано отпадъци“, категоричен е Куленски.
Още: Обсъдиха как да почистят фасадата на Младежкия дом в Пазарджик (СНИМКИ)
Ежедневно и в реално време информацията ще бъде докладвана на отговорните органи, които ще реагират на момента да бъдат извозени подминатите струпвания на отпадъци и да бъде докладвано на органи на реда и на чистотата в града. Също така тези патрули ще следят допълнително и за следните най-чести нарушения: паркиране в паркове, върху зелени площи, градини, върху пешеходни пътеки; разрушаване на настилката на пътя, тротоарите и платното за движение следствие на строителни дейности. Принципът на действие ще бъде идентичен – мигновено подаване на информация към ръководител, към съответната сметопочистваща фирма, МВР и със служителите по Екология на Община Пазарджик.
„Ще има глоби, ще има и съвсем нови нива на дисциплина, но ще постигнем чистота в града, дори с цената на крути мерки. Няма да се толерира никакво нерегламентирано изхвърляне на строителни и други отпадъци в нерегламентирани за целта места“, категоричен е кметът на Пазарджик.
„Второ, от 1 юли, започваме с подмяна на увредените и негодни контейнери, които са невъобразимо много в цялата община за 2024-та година. Ще започнем с първите 100, които са в най-тежко състояние. Ще разположим и 4-кубикови контейнери на невралгични места, където се образуват нерегламентирани сметища и се изхвърля строителен отпадък най-вече. Отново повтарям: взимат се мерки за проследяване на това кой и дали изхвърля нерегламентирани отпадъци незаконно и на места, които не са за това“, пише Куленски.
По добрия пример на много европейски и български общини, Пазарджик стартира и инициативата „граждански зелени патрули“. „В Пазарджик има доста активни граждани, виждаме това от сигналите ви и сме благодарни. Затова искаме да дадем възможност на тези граждани да се включат по-организирано към дейностите по подобряване качеството на чистотата в града и в Общината. Така, вече в синхрон с отговорните за контрола лица, ще можем да подпомагаме функциите на контролните органи в общината и съвместно, като общество, да се сигнализира и да се взима експедитивна реакция от служителите на общината и служители на МВР“, пише още той.
Още: Първа копка на дългоочаквания нов физкултурен салон в ОУ "Проф. Иван Батаклиев" в Пазарджик
„Ще обявим скоро набиране на хора както за зелени патрули, така и за доброволци и призовавам всички, които искат като мен да живеят в един чист, подреден, дишащ град, да го направят първо с ред и дисциплина в съзнанието. Това е нещото, което дълги години липсваше на града ни – заедно и само заедно ще го създадем“, категоричен е Петър Куленски.