Посолството на САЩ има удоволствието да обяви, че като част от Посланическия фонд за опазване на културното наследство (ПФОКН), Държавният департамент на САЩ предоставя 700 000 долара за консервацията и реставрацията на средновековната църква от 14-ти век „Св. Йоан Алитургетос“ в старинния град Несебър. Като част от списъка от обекти със световно културно и природно наследство на UNESCO Несебър e изключителен пример и доказателство за многопластовото културно-историческо наследство на България.
Посланик Марси Б. Рийс оповести субсидията на Посланическия фонд за опазване на културното наследство на 2 декември, 2014 г.
Съвместно с нашите партньори - българския национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ICOMOS) и Община Несебър, конструкцията на църквата ще бъде стабилизирана, за да се предотврати по-нататъшното й разрушаване, уникалните средновековни пластични декорации и архитектурни елементи ще бъдат консервирани и ще бъде осигурен по-лесен и безопасен достъп до паметника.
Това е поредният проект, който Посолството на САЩ спонсорира от 2002 година насам. Други подобни проекти са: консервацията на 2 християнски гробници от края на 4-ти век, преместени от централната част на София в Националния исторически музей; консервацията на тракийската гробница от 4-ти век пр.н.е. в могилата Крън II в Долината на тракийските царе; реставрацията на Куршум джамия от 17-ти век в Силистра; консервацията на антични подови мозайки от древната провинциална столица Филипополис от 3-ти век (днешен Пловдив) ; консервацията на църквата „Св. Тодор” от 11-ти век в Бобошево; и консервацията на библиотеката и джамията на Осман Пазвантоглу от началото на 19-ти век във Видин.
Общият размер на субсидиите по тези проекти, отпуснати от Посланическия фонд за опазване на културното наследство на България, е повече от 900 000 долара.
Българският национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ICOMOS) - България е създаден като неправителствена професионална организация през 1964 година. Сред нейните членове са специалисти с дългогодишен опит в консервацията и реставрацията на паметници на културата. Организацията има над 20 приложени проекти в тази сфера, подкрепени от международно известни институции като The World Monument Fund, UNЕSCO/JAPAN Trust Fund, A.G. Leventis Foundation и други.
Посланическият фонд за опазване на културното наследство, създаден от американското правителство през 2000 г., раздава субсидии за опазването на недвижимото културно наследство, културни обекти и колекции, както и на форми на традиционна култура – музика, танц, езици – в над 130 страни по целия свят. Фондът е администриран от Центъра за културно наследство в Бюрото по образователни и културни въпроси към Държавния департамент на САЩ и е финансиран от средствата на Дипломатическите и Консулски Програми. ПФОКН предоставя на САЩ възможността да покаже значимото си уважение към културното наследство на другите страни.