Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правителството на САЩ инвестира 700 000 долара за съхраняването и реставрирането на църквата “Св. Йоан Алитургетос“ в Несебър

03 декември 2014, 14:05 часа • 9257 прочитания

Посолството на САЩ има удоволствието да обяви, че като част от Посланическия фонд за опазване на културното наследство (ПФОКН), Държавният департамент на САЩ предоставя 700 000 долара за консервацията и реставрацията на средновековната църква от 14-ти век „Св. Йоан Алитургетос“ в старинния град Несебър. Като част от списъка от обекти със световно културно и природно наследство на UNESCO Несебър e изключителен пример и доказателство за многопластовото културно-историческо наследство на България. 

Посланик Марси Б. Рийс оповести субсидията на Посланическия фонд за опазване на културното наследство на 2 декември, 2014 г.

Съвместно с нашите партньори - българския национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ICOMOS) и Община Несебър, конструкцията на църквата ще бъде стабилизирана, за да се предотврати по-нататъшното й разрушаване, уникалните средновековни пластични декорации и архитектурни елементи ще бъдат консервирани и ще бъде осигурен по-лесен и безопасен достъп до паметника.   

Това е поредният проект, който Посолството на САЩ спонсорира от 2002 година насам. Други подобни проекти са:  консервацията на 2 християнски гробници от края на 4-ти век, преместени от централната част на София в Националния исторически музей;  консервацията на тракийската гробница от 4-ти век пр.н.е. в могилата Крън II в Долината на тракийските царе; реставрацията на Куршум джамия от 17-ти век в Силистра; консервацията на антични подови мозайки от древната провинциална столица Филипополис от 3-ти век (днешен Пловдив) ; консервацията на църквата „Св. Тодор” от 11-ти век в Бобошево;  и консервацията на библиотеката и джамията на Осман Пазвантоглу от началото на 19-ти век във Видин.

Общият размер на субсидиите по тези проекти, отпуснати  от Посланическия фонд за опазване на културното наследство на България, е повече от 900 000 долара.

Българският национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ICOMOS) - България е създаден като неправителствена професионална организация през 1964 година.  Сред нейните членове са специалисти с дългогодишен опит в консервацията и реставрацията на паметници на културата.   Организацията има над 20 приложени проекти в тази сфера, подкрепени от международно известни институции като The World Monument Fund, UNЕSCO/JAPAN Trust Fund, A.G. Leventis Foundation и други. 

Посланическият фонд за опазване на културното наследство, създаден от американското правителство през 2000 г., раздава субсидии за опазването на недвижимото културно наследство, културни обекти и колекции, както и на форми на традиционна култура – музика, танц, езици – в над 130 страни по целия свят. Фондът е администриран от Центъра за културно наследство в Бюрото по образователни и културни въпроси към Държавния департамент на САЩ и е финансиран от средствата на Дипломатическите и Консулски Програми. ПФОКН предоставя на САЩ възможността да покаже значимото си уважение към културното наследство на другите страни.  

Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес