Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предстои Общото събрание на CISAC в Сеул

29 май 2024, 11:54 часа • 654 прочитания

Общото събрание на Световната авторско-правна организация CISAC ще се проведе на 30 май 2024 г. в Сеул, Южна Корея, а делегати ще бъдат близо 300 творци и представители на над 72 дружества за колективно управление на права от целия свят.

Това съобщи CISAC и публикува на своя Годишен доклад 2024, който предстои да бъде разгледан от Общото събрание. В него световната организация дава резюме на постигнатите резултати през последните 12 месеца и представя изчерпателно работната програма за 2024 година за защита на интересите на над 5 милиона творци от музиката, литературата, киното, аудиовизията, изобразителното изкуство и театъра.

Основен приоритет на CISAC е регулацията на изкуствения интелект (ИИ), който заема все по-голямо място в процеса на създаване на ново съдържание. За да са наистина продуктивни обаче, моделите на изкуствения интелект са захранвани с вече създадени от творците произведения. По този повод ключово искане на CISAC е тези модели да бъдат лицензирани и да бъде отговорено на следните принципи:

  • Оторизация – авторите да дават разрешение за ползване на техните произведения от инструментите на ИИ;
  • Възнаграждение – авторите да получават възнаграждение за използването на техните произведения от ИИ;
  • Прозрачност – доставчиците на услуги, използващи ИИ, да предоставят информация за използваните от тях защитени от авторско право произведения.

Ето защо в годишния отчет на организацията Бьорн Улвеус – президент на CISAC (също съосновател на шведската група ABBA) отправя апел към авторите от целия свят да не стоят безучастни и да бъдат подготвени: „Не можем да позволим на технологичните компании и политиците да седят заедно на масата за вземане на решения, докато творците са извън този разговор“.

Това ще бъде и основната тема, която ще разискват делегатите на Общото събрание на CISAC от целия свят. Сред тях България ще бъде представлявана от Иван Димитров – изпълнителен директор на българското дружество за колективно управление на права МУЗИКАУТОР.

По време на Общото събрание предстоят дискусии за обмена на данни за правоносителите и произведенията чрез системата CIS-Net, предприетите кампании за подобряване на авторско-правната рамка на национално ниво в редица държави, както и бъдещите действия за защита на всички репертоари, представлявани от CISAC.

Според данните от 2022 г. авторските възнаграждения в световен план достигат 12,1 милиарда евро, което представлява ръст от 26,7% спрямо предходната година. Въпреки това в доклада се подчертава революционния етап, в който се намира ИИ, и за който творците трябва да бъдат добре подготвени, за да посрещнат предизвикателствата, които той отправя.

CISAC представлява най-голямата и разнообразна творческа мрежа в света, в която членуват 225 авторско-правни дружества от 116 държави.

Целия Годишен отчет 2024 на CISAC можете да намерите на

https://www.cisac.org/Newsroom/news-releases/cisac-annual-report-highlights-its-work-programme-behalf-cmos-worldwide

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес