„Диригент, баронеса, майка и една от най-чаровните и силни жени с неизчерпаема енергия – Любка Биаджони. Тя обича музиката, музикантите и певците. Когато човек я гледа, не може да не живее с нея музиката. С точни диригентски и естетически красиви жестове тя анимира хор, солисти и оркестър, които дават всичко от себе си за да покажат красотата на музиката.Така човек желае една опера.”
На 15 май под нейното диригентсктво Софийската филхармония ще изнесе концерт в зала “България” от 19.00 часа, като ще прозвучат произведения на Антон Брукнер – Симфония No 5 си бемол мажор.
Любка има българо-италианска кръв, родена е в Рим, учила е в Музикалната академия в София, а сега живее в семейните замъци на Гутенберг в Германия. След гимназията Любка се колебае между музиката, философията и дори иска да се посвети на мисионерство при Майка Тереза. В крайна сметка надделява любовта към музиката, кандидатства и я приемат в Музикалната академия в София.
След дипломирането си, ЛЮБКА БИАДЖОНИ специализира при световно-известните диригенти – Ленард Бърнстейн, Карл Остерайхер, Фердинанд Лайтнер, Валери Георгиев, Густав Кун и Иля Мусин. В продължение на 3 години асистира на Густав Кун из цял свят.
Носител е на първи награди от Международните конкурси за диригенти “Виенски камерен орекстър”/ 1996/ и на “Франко Капуана” в Сполето / 2002/.
От 20 години концертира из цяла Европа. Била е първи гост- диригент на Оркестър”Filarmonica Marchigana” в Италия. От 2010 е постоянен гост-диригент, а от март 2012 е диригент на Софийската филармония.
През 2000г заедно със съпруга си е основател на Международния музикален фестивал “Herrenchiemsee”, Германия, където всяка година концертира и поставя опери.
Под нейно диригентство Софийската филхармония в състав Национален филхармоничен оркестър и хор е реализирала три успешни участия в този февтивал с изпълнение на Вердиевите опери “Набуко”/ 2008/ и “Фалстаф”/ 2011/ и на операта “Ариадна на Наксос” от Рихард Щраус / 2013/
“Любка Биаджони беше една изключителна изненада. Фрапиращо беше как тя наизуст, с толкова виталност успя да координира пет различни групи от оркестър, хор и солисти, които бяха в залата.”
Der neue Merker 08.09. 2009