Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Рибният буквар" гостува в Кюстендил в навечерието на 1 ноември

30 октомври 2024, 17:44 часа • 428 прочитания

В навечерието на 1 ноември - Деня на народните будители „Рибният буквар“ гостува в Кюстендил!

Събитието е посветено на 200-годишнината от издаването на "Рибния буквар" и е организирано от Регионална библиотека "Ем. Попдимитров" със съдействието на Община Кюстендил, Национална библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" и Нова телевизия.

„Нямаше по- подходящо време да дойде в нашия град един книжовен паметник, който навършва тази година 200 години. Неговото гостуване в Кюстендил е в навечерието на 1 ноември, когато нацията ни отдава своята почит към будителите, възрожденците, към тези които имат огромна заслуга за съхраняването на националната ни памет“ ,заяви София Пейчева, директор на Регионална библиотека "Емануил Попдимитров"- Кюстендил.

Кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов благодари на София Пейчева, на нейния екип и Национална библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" , че направиха възможно гостуването на „Рибния буквар“ в Кюстендил.

„За мен е изключително вълнуващо в навечерието на Деня на народните будители да посрещнем тази ценна, бих казал свята книга, именно тук, в сградата на Взаимното училище. Сами виждате как естествено стои "Рибния буквар " в мястото, което е съхранило възрожденския и будителски дух “, заяви кметът.

„Тук е целият свят събран в една малка книжка “, с тези думи инж. Атанасов се обърна към децата от клуб „Млад възрожденец“ към ОУ "Професор Марин Дринов“.

Той им разказа, че преди 200 години в една малка, по днешните стандарти, книжка е събрана огромна информация за света. „На практика има всичко - аритметика, физика, илюстрации, молитви, басни и всякакви поучителни истории- всичко, което ни е необходимо, за да разберем света около нас“, каза още кметът.

”Рибният буквар“ на д-р Петър Берон е отпечатан през 1824 година в град Брашов. Съдържа 12 илюстрации, отпечатани в три разгъващи се приложения. На един от разгъващите се листи има нарисувани кит и делфин.

Първият раздел включва азбуката, произнасянето на буквите. Вторият раздел включва молитвите, които всеки ученик трябва да знае. Третият раздел, озаглавен „Добри съвети“, съдържа 64 въпроса и отговори за доброто възпитание на детето.

Четвъртият раздел, наречен от П.Берон „Умни ответи“ има ролята да подобри възпитанието на ученика. Петият раздел съдържа басни, а шестият, озаглавен „Различни истории“, включва случки от живота на древните цивилизации с поучителен край.

Седмият раздел има енциклопедичен характер. Последният- осми раздел е наречен „Аритметика“ и съдържа математически примери.Накрая „Букварът“ завършва с картинка на кит.

Във Възрожденското училище в Кюстендил можете днес да видите освен екземпляр от първото издание на Буквара, притежание на Националната библиотека, и следващи издания от фондовете на Регионалната библиотека.

В програмата днес е включено и излъчване на филма на Благой Цицелков (Нова ТВ) „Рибният буквар”, както и публична лекция, която ще изнесе Виктория Рахилова от НБКМ.

Още: Община Кюстендил става част от Национална работна група за местна младеж

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес