Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дончев иска промяна в изборното законодателство и в броя на членовете на ОИК

26 октомври 2015, 13:50 часа • 4204 прочитания

Основната причина за бавната обработка на резултатите е в броя на членовете на Общинските избирателни комисии (ОИК).Това каза на брифинг Томислав Дончев, вицепремиер по европейските фондове и икономическата политика, във връзка със създалата се извънредна ситуация в зала "Арена Армеец" при предаването на изборните книжа и протоколи, предаде "Фокус".

"Вероятно не е време за анализ какви са причините. Основните причини за бавната обработка на книжата са в няколко посоки", каза Дончев, който потвърди, че има сбъркани протоколи.

Той обаче заяви, че нямало да се стигне до изкривяване на резултата. Стана ясно, че от „Информационно обслужване“ и изборна администрация уверяват, че ситуацията не създава опасности от подмяна и изкривяване на резултатите. "Очевидно е сложно, когато има 5000 души събрани на едно място, които нямат възможност да излизат. Последните няколко часа всеки се оправдава и някой прехвърля работата върху другия. Това, което е зависело от страна на правителството е направено. Само независимостта на комисията ме възпрепятстваше да посетя едно заседание в колективен опит да разрешим ситуацията", каза той.

По думите му проблем е броят на членовете на ОИК, които са само 19, като, според Дончев, трябва да са повече. Част от нововъведенията най-вече свързани с много по-чувствителните процедури по избор на кметове в малките населени места също са причина, смята вицепремиерът. Дончев се обяви против пряк избор на кметове на места с между 100 и 400 души. Според него дизайнът на бюлетините и протоколите също не е бил добър.

"Референдумът дава допълнителен товар, но и последните местни избори бяха съчетани с друг вид избор“, каза Дончев и посочи, че според него това не е основна причина за забавянето. Според него е важно по какъв начин ще се промени изборното законодателство, за да не се сблъскваме с подобни ситуации.

"Призовавам Централната избирателна комисия (ЦИК) за доза гъвкавост в сложната ситуация", каза още заместник-министър председателят по европейските фондове. "Трябва да се следва закона, но понякога взирането в него ни подлага в такава ситуация. Излязохме с призив да бъде променен начина на организацията на събирането на изборните книжа в "Арена Армеец". Ние предложихме запечатване на изборните книжа, като гарантирахме, че МВР ще гарантира съхраняването им. Това даваше възможност хората да напуснат залата и тези, които са необходими да бъдат викани. Това предложение не беше възприето от ЦИК и ОИК, каза Дончев.

"Въпреки това правителството настоява да бъдат достатъчно гъвкави в ситуацията. Правомощията в организацията на изборния процес са изцяло техни. Всички служби на МВР са на разположение да окажат необходимото съдействие, каквото и да е то“, каза той и уточни, че ЦИК получава средства, изборни книжа, транспортиране и каквато и да е друга логистика. "Ще продължи да го получава и оттук нататък. Правомощията са изцяло в ОИК и ЦИК. Не бягаме от задължението да им окажем съдействие“, добави още той.

"От Министерство на здравеопазването ме увериха, че няма случай на починало лице в зала „Арена Армеец“, каза още заместник-министър председател по европейските фондове и икономическата политика. Той увери, че 7 екипа на Спешна помощ са били в „Арена Армеец“. 36 лица са прегледани, 7 са хоспитализирани.

"Има случаи на хипертонична криза, спонтанен аборт, комоцио и други подобни случаи, обаче потвърди Дончев.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес