Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще скочи ли цената на парното заради поскъпването на природния газ: Пламен Павлов в “Отговорите“ (ВИДЕО)

07 декември 2023, 19:30 часа • 8860 прочитания

Ще скочи ли цената на парното през новия отоплителен сезон, защото от 1 декември, по искане на “Булгаргаз“ и с решение на КЕВР, природният газ у нас е по-скъп с 6,5%? Ето какво каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.comОтговорите със Спасиана Кирилова“ председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов:

“Цените на парното, знаете, се определят на 6 месеца, така че няма на този етап да се отрази. Аз считам, че и после няма да се отрази. Практически тук Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) активно участва, така че няма да се отрази. Въпросът е, че в крайна сметка този процес на прелокиране на всички наши доставки наистина ни води към една малко по-голяма несигурност.“

Газът няма да поевтинее

Още: Окончателно: Цената на природния газ ще е още по-висока през декември

Какви трябва да бъдат предпоставките, за да има поевтиняване на природния газ през следващите месеци, или изключванте такова през отоплителния сезон?

“Не, изключвам през отоплителния сезон наистина да има намаляване на цената, просто няма икономическа логика.“

Какво би трябвало да се случи на газовите пазари, за да има поевтиняване у нас?

“Поява на нов източник. Поява на нов доставчик. А това на този етап едва ли е възможно.Аз задържам, не заради някаква политкоректност. Просто задържам, защото толкова много се приказва за този руски газ. Да, той идва тук при нас, преминава през наша територия, ние го транзитираме до Гърция, после си го прихващаме. Това също е нашият газ, само че го плащаме на гръцката страна. Тук докато има такива политически фактори, ще бъде така. Ако войната там приключи, ако се променят отношенията с тези санкции, ще се получи съвсем различен пазар.“

Още: "Булгаргаз" коригира искането си за поскъпване на газа

Къде сме на европейския газов пазар

Защо природният газ в България поскъпва, а в Европа и САЩ поевтинява?

“Това е резултат от прехода, който ние извършваме с отказа от тръбния газ и преминаването към друга част от тази диверсификация. В САЩ е по-евтин, но там има добив на много шистов газ. У нас парламентът прие преди 4-5 години тази не само забрана за добив, но и за проучване въобще на природния газ. Така че това го изключваме веднага от възможността да осигурим по-евтин газ. И второто, ние все пак сме в периферията на европейския пазар, а сме част от него. Фактически на това, което ползваме в момента като източници, като изключим количеството природен газ, което получаваме по договора с азерите, това е 1 млрд., останалите трябва да ги набавим както останалите. Само че ние сме в периферията. Трябва да доставяме втечнен газ или през Гърция, или през Турция, съвсем естествено, че ние, при такава логистика, ще имаме по-скъп газ от Европейския пазар.“

Още: Не като у нас: Цената на газа в Европа пада още

Трябва ли да се преразгледа договорът с турската компания “Боташ“, ще научите от видеоматериала.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес