Рисковете от нарастване на заболеваемостта от COVID-19 у нас се увеличават, но страната ни и не прави достатъчно тестове за коронавирус.
Това заяви в ефира на предаването "Студио Actualno" образователният експерт и преподавател Петър Велков. Той коментира предизвикателствата пред ученици, учители и родители в контекста на заболяването, като посочи, че децата вече са придобили достатъчно информация за вируса и са наясно как да се предпазват в клас.
"Особено през последните два месеца, тестването беше изцяло на здрави хора, пътуващи - колкото да се предостави PCR резултат. Това тотално изкриви обстановката у нас", счита Велков. Той посочи, че е имало голям процент скрита заболеваемост, която се е доказала от всички статистики, свързани с високия процент на леталитет (смъртност) вследствие на COVID-19.
Математикът обърна внимание на високия процент на хоспитализации и смъртни случаи у нас, като още веднъж поясни, че те се явяват резултат от ограниченото тестване. Петър Велков коментира, че сега и училищата регистрират тази скрита заболеваемост, която се наблюдава в обществото, и това води до объркване на хората.
"Ред причини има да не се тества достатъчно. Едната е винаги финансова, но за мен тя не е водеща. Ние сме една от държавите, които дават най-малко пари за тестове, защото правим най-малък брой тестове", каза Велков. По думите му таргетираното теставане за COVID-19 е това, което помага на държавата да управлява пандемията: става въпрос за контактни лица от първи ред, симптоматичните лица и хората в болницата.
Как се справя българското училище в условията на новия коронавирус, обръща ли се достатъчно внимание на учителите в сложния контекст на присъствено и онлайн обучение, и как навлиза България в сезона на респираторните заболявания - целия разговор с Петър Велков гледайте във видеото.