Само управляващите виждат в гласуването по пощата екзотична приумица.
Това заяви в ефира на предаването "Студио Actualno" адвокат Петър Славов, коментирайки предстоящите парламентарни избори и как ще гласуваме в условия на COVID-19. Аз не виждам нищо екзотично в това, виждам просто едно безобразие, отбеляза експертът. Петър Славов напомни, че пощенско гласуване има от 19. век в някои държави и посочи, че става дума за елементарна организация.
"Съвременното измерение на гласуването по пощата е електронното дистанционно гласуване, но народните представители нямат капацитет да направят подобно нещо. Очевидно хора, които говорят как нямало интернет в части на страната, за да може да се стриймва на живо начинът на броене на бюлетините в секционните комисии, може би нямат представа какво е пренос на данни и как се осъществява комуникацията в съвременния свят", заяви адвокат Славов.
Законопроектът, който 2018 година им занесохме, както и колеги, които онзи ден пак им го занесоха, разписва много детайлно как се гласува по пощата: това се случва предварително, а не точно в деня на вота; честността на гласуването се гарантира с двоен плик; гарантира се и това, че едно лице няма да подаде глас за някой друг", обясни Петър Славов. Той каза, че всичко това се развива в един промеждутък от около две седмици преди изборния ден, за да могат да пристигнат всички бюлетини по пощата. Тогава тези писма се събират, съхраняват се и не се отварят до изборния ден, когато започва броенето.
"Така могат да се избегнат основните притеснения по време на пандемия, свързани със събиране на хора на едно място, както и и да няма струпване на гласоподаватели в секционните комисии, за да се избегне рискът от заразяване", категоричен бе още експертът.
Как се броят гласовете от машинното гласуване - целия разговор с адвокат Петър Славов гледайте във видеото.