Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

“Отговорите“: С доц. Борислав Цеков, проф. Асена Сербезова и Чавдар Николов (ВИДЕО)

12 януари 2024, 19:30 часа • 10413 прочитания

Ето темите в седмичното обзорно предаване на Actualno.comОтговорите със Спасиана Кирилова“: Промените в Конституцията отидоха в Конституционния съд. Там ги изпратиха президентът Румен Радев и депутатите от “Възраждане“ и ИТН. Започна новият политически сезон. Разговаряме с бившия депутат от НДСВ, юрист и доктор по конституционно право Борислав Цеков.

Проблемите в здравеопазването и как един медик написа роман. В студиото – бившият здравен министър от превителството на Кирил Петков проф. Асена Сербезова. Нейната първа художествена книга - “Четвърт приказки за Клара и Кристо“, излезе преди по-малко от месец.

Защо все повече хора в България не могат да гледат сериозно на българската политика? Нестандартен поглед от карикатуриста и един от създателите на ПРАС ПРЕС Чавдар Николов.

Промените в Конституцията отидоха в Конституционния съд

Аргументите на президента да атакува в Конституционния съд (КС) промените в Конституцията, особено в частта за служебното правителство, според мен са неубедителни. Това каза в “Отговорите“  доц. Борислав Цеков:

Още: Радев сезира Конституционния съд за промените в основния закон

Ведомствен интерес

“На първо място очевидно президентът има ведомствен интерес, защото са засегнати единствено въпросите, които пряко се отнасят до президентската институция, а блести, така да се каже, с отсъствието си централният въпрос в тези конституционни промени, именно за съдебната власт, за това деконструиране на Висшия съдебен съвет (ВСС) на практика на три органа. Всичко това предизвика много остра полемика и критичните бележки на гилдийните организации, на професионалната общност, неправителствения сектор, бяха концентрирани по този въпрос. Той отсъства от мотивите на президента.

Още: Тошко Йорданов: Заедно с „Възраждане“ сезираме КС за промените в Конституцията

Служебното правителство по дефиниция не е правителство на президента, не е инструмент за президентско управление. Трябва да има необходимата дистанция. Президентът не е носител на допълнителна власт по конституция. Той е неутрална власт, арбитражна власт.

Още - във видеоматериала.

За здравеопазването и книгите

Смятам, че става дума за двоен стандарт или поне така изглежда. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ проф. Асена Сербезова, министър на здравеопазването в правителството на Кирил Петков. Тя отговори на въпрос защо здравният министър проф. Христо Хинков се опита да уволни директора на “Пирогов“ д-р Димитров, а не предприе нищо срещу шефа на “Майчин дом“ проф. Иван Костов при констатирани от медицинския одит негови нарушения:

Още: "Трябва да говори само истината": Бившият здравен министър се готви да съди служебния (ВИДЕО)

“Смятам, че става дума за двоен стандарт или поне така изглежда. Всъщност проверката на “Майчин дом“ бе разпоредена от мен докато бях министър на здравеопазването. Доклада не съм го виждала, тъй като буквално той пристигна часове преди да предам поста на д-р Меджидиев. Интересно защо и д-р Меджидиев не е предприел никакви мерки в тази посока и проф. Хинков след него. Това са въпроси, на които те трябва да отговорят. Става въпрос за държавни болници, болници, в които Министерството на здравеопазването е принципал и не е редно, не е и морално голяма част от доходите, допълнителните на лечебното заведение да се усвояват от който и да е директор на държавна болница. Защото тези средства могат да се разпределят към колегите, към лекарите, към медицинските сестри, които работят там. Може да се усвоят по друг начин.

Още: Асена Сербезова: Хинков ме обвинява директно, ще го съдя

Докато д-р Димитров, директорът на “Пирогов“, който е назначен от мен, но всъщност знаете, в здравеопазването за съжаление има голяма доза политика, бе назначен в борда на “Пирогов“ от правителство на ГЕРБ. Аз припознах неговите управленски качества. Д-р Димитров оздрави лечебното заведение. За първи път от много години “Пирогов“ има положителен резултат“.

Още - във видеоматериала.

За ПРАС ПРЕС и чувството за хумор на българите

Абсолютен мит е прословутото чувство за хумор на българина. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ карикатуристът и един от създателите на ПРАС ПРЕС Чавдар Николов:

Още: Преображението на Шиши

“Абсолютен мит, няма такова чувство за хумор българинът. Българинът обикновено е мрачен. Ние обичаме да казваме, че на Балканите имаме страшно чувство за хумор. Мисля, че не е съвсем така. По-скоро ние имаме индивидуални достижения в чувството за хумор. Разбира се “Бай Ганьо“ е такова достижение, но индивидуално. Общо взето всички народи обичат да се смеят на смешката на другия, а не на своите смешки. Но при нас е по-подчертано това. Ние сме по-честолюбиви. Обикновено на Балканите ние прехвърляме лошите качества на съседа. Казваме, че има албански реотани, пък други казват за нас нещо подобно на албански реотани. Така е.“

Защо в крайна сметка българите все по-малко можем да гледаме сериозно на политическия живот?

Още: Ултиматум!

“Защото първо от нас зависи това. Ние сме несериозни, не отиваме да гласуваме. Ние гледаме отстрани сеир. И второ, самите политици са отражение на това, което сме ние като поведение в обществото. Те се държат безобразно, безогледно и предизвикват такова несериозно отношение и при нас. Сега въпросът за яйцето и кокошката – кое е първо, кое е второ, не мога да кажа.“

Още - във видеоматериала.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес