Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милен Керемедчиев: Колкото повече продължава войната в Украйна, толкова повече Китай печели (ВИДЕО)

21 март 2023, 19:30 часа • 14582 прочитания

Международният наказателен съд издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин заради "военни престъпления". Става дума за насилственото депортиране на деца от Украйна в Русия. По данни на украинското правителство до февруари тази години повече от 16 000 деца са били отвлечени от Украйна в Русия или в контролираните от Русия региони. Междувременно Путин бе показан да шофира в Мариупол или поне това се твърди. Китайският лидер Си Дзинпин е на посещение е Русия. След горещо посрещане и 5-часови разговори лидерите на Русия и Китай изглеждаха усмихнати и доволни. Трябва ли да ни тревожи усмивката им? В Студио Actualno за даваме този въпрос на Милен Керемедчиев, бивш зам.-външен министър и бивш зам.-министър на икономиката.

"Китай и Си Дзинпин не за първи път искат да играят ролята на медиатор и световен посредник по време на сериозни конфликти - Китай изигра важна роля в стоплянето на отношенията между Саудитска Арабия и Иран - две изключително агресивно настроени държави една към друга. Предложението на Китай е да се спрат военните действия и да започнат преговорите, но руските войници да не се оттеглят от териториите, които са завладели. Затова и САЩ, и Украйна не одобряват този план" заяви Керемедчиев.

По думите му Китай все още е далеч от регулиране на този конфликт: "Все пак китайско предложение има, то стои на масата".

Китай се нуждае от Русия

"В момента търговските отношения между тях нараснаха с 30% за една година - 170 млрд. долара стокообмен. Китай разграбва природните източници на Русия и то с огромни намаления. Ако Русия преди войната е изнасяла газ за ЕС за 1000 долара за 1000 куб. м, в момента към Китай го изнася за 290 долара за 1000 куб. м. Тоест Китай купува със 70% процента по-евтин газ, въглища и петрол от Русия, тъй като на нея ѝ трябва нов пазар".

Русия като бухалка

"Китай използва много изгодно ситуацията в Украйна и войната, в която затъва Русия. Изполвайки Русия като бухалката в тази ситуация, Китай се изправя като единствена сила срещу САЩ. Руската икономика няма този капацитет", каза още бившият външен министър.

Според него, ако Русия може да се самозадоволява икономически, Китай не може, тъй като икономиката на китайците е изцяло експортно ориентирана:

"Да, произвеждат от салфетки до космически кораби, но голяма част от това производство е в сътрудничество с големи западни компании. В Китай използват умерен език - да, те подкрепят Русия, но от друга страна не дават огромна помощ, защото се страхуват от санкции. Китай по-скоро иска да се приема като държава, която регулира конфликти, отколкото като такава, която ги започва".

"Колкото повече продължава войната в Украйна, колкото повече САЩ и западните държава продължават да харчат милиарди, подпомагайки Украйна, толкова повече Китай ще трупа финансови ресурси и ще вдига своята икономика", допълва Керемедчиев.

Целият разговор с него вижте във ВИДЕОТО:

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес