"Всяка година имаме между 60 и 100 сексуални насилници над деца, които са били осъдени - зависи дали това е било първо провинение или има някакви смекчаващи вината обстоятелства. Всеки съд сам преценява, но това са хора, които са получили наказание. Това е за отдел "Киберпрестъпност". Разбира се, педофилите, които са офлайн и са посегнали на деца, без да използват Интернет, също са определена цифра. Българските правоохранителни органи активно противодействат на този тип престъпления, защото са много тежки и имат висока степен на обществена опасност." Това заяви експертът и национален координатор по киберсигурност Явор Колев в "Студио Actualno".
Припомняме ви, че според доклад на ООН от далечната 2009 година около 750 000 педофили постоянно дебнат в Интернет с цел да установят контакт с деца. По данни на УНИЦЕФ от същата година има над 4 милиона сайта, в които се показват малолетни, включително деца под 2-годишна възраст.
"През годините сме имали стотици, да не кажа хиляди случаи, в които злонамерени престъпници, педофили, са се опитвали и за съжаление са успявали сексуално да малтретират деца. Основното престъпление е именно кибертормозът – чрез фалшиви профили се осъществява контакт с детето, в последствие детето се извежда от социалната мрежа в друг комуникатор, какъвто е Skype например, като то се принуждава да изпраща неприлични снимки или дори да създава клипове със сексуално съдържание, чрез които в последствие педофилът изнудва детето".
"Трябва да кажем, че създаването на профили в социалните мрежи като Skype и Instagram се използват от децата много активно и родителят в много случаи не контролира в достатъчна степен Интернет активността на децата и създаването на такива профили. Децата имат естествен стремеж да се себедокажат и изтъкнат и в много случаи създават профили, в които публикуват предизвикателни снимки, за да направят впечатление на връстниците си. Педофилите обаче също се възползват от тази възможност и ловуват деца в социалните мрежи, които след това изнудват, а и в много случаи злоупотребят с тях сексуално. В този смисъл родителите трябва да са активната страна, трябва да следят активността на децата си в Интернет и да не разрешават на малки деца да създават такива профили или ако създадат – да са под контрол и да не се допускат сприятелявания с непознати, а да се използват само с цел комуникация със съученици и учители", това съветва Колев.
"В последната година компютърът стана основно средство за обучение на децата, даже на тези на съвсем ранна възраст и те вече имат достъп до Интернет и различни платформи, някои от които доста опасни. Затова родителите трябва да контролират този процес и да инсталират определени защити на компютърните системи, които се ползват от деца. Понякога дори сайтовете за игри са опасни, защото и там има педофили. Законодателството ни е съвременно и модерно, то търпи постоянно развитие и обновяване. Законодателството, което защитава децата е много развито и неслучайно ние имаме множество успехи при задържането на такива сексуални насилници. За съжаление обаче това е последствие, това е едва, когато вече имаме жертва на престъпление. Затова апелирам към родителите да бъдат много внимателни, защото когато се намеси полицията вече е късно", категоричен е експертът.
"От 1999 година работим по случаи, които касаят сексуална експлоатация над деца. Първоначално бяха сайтове, в които имаше такова съдържание, на територията на България всички те бяха затворени. Разбира се, че има и влезли в сила присъди, това са престъпленията, които най-бързо се разследват и най-ефективно се наказват. Присъдите са различни, според деянието на престъпника. Те са съобразени и с европейското законодателство и са достатъчно строги, така че да имат необходимия превантивен и възпитателен ефект върху извършителите. Но за мен това са хора с психически отклонения и за съжаление международната практика показва, че един път посегнал на дете такъв човек е готов да посегне отново, въпреки присъди и излежани наказания. Така че те трябва да бъдат наблюдавани и да има съответните механизми за контрол и ограничаване на контакта им с деца."
Как да пазим децата в Интернет, кои са най-честите хакерски атаки по време на пандемията и защо Явор Колев напусна Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" след 25 години в системата на МВР, чуйте и вижте във видео интервюто.
Автор: Габриела Андреева