Учителите от частните езикови школи изобщо не фигурират във ваксинационния план и неговия втори етап.
Това заяви в предаването "Студио Actualno" Магдалена Капсъзова, член на управителния съвет на частните езикови школи. Тя попита и защо учениците от 5. до 12. клас не могат да посещават езиковите центрове, при все че трябва да се подготвят за изпити, свързани с покриването на езиковите изисквания за западни университети.
"В заповедта на министъра за желаещите да се ваксинират учители фигурират педагогически и непедагогически персонал от държавни и общински училища. Тоест това е отново една дискриминация към нашите учители. Ние отново сме изпратили писма към здравния министър, защото нашите преподаватели също биха искали, като се върнат в класните стаи някой ден, да бъдат предпазени", обясни Магдалена Капсъзова.
По думите ѝ в държавата има като цяло дискриминационно отношение към неформалния сектор на образованието. "Става дума за частни езикови центрове и школи, които сякаш не са част от образованието на България", каза Капсъзова.
Тя заяви, че по отношение на разработените икономически мерки от страна на кабинета, подпомагащи отделни сектори, в сферата на езиковите школи пари не са постъпвали. "Загубите ни са огромни - това са наеми, вложени средства за устройства, платформи, обучения на преподавателите. Първо ни бяха изключитили от мярката "60 на 40", а след това ни предложиха мярката 24 лева на ден. Но това е мярка за хората, които не работят. Идеята да пуснем хората в неплатен отпуск, за да им плащаме 24 лева на ден, след като те работят - това е неприложимо за нас", отбеляза Капсъзова. "Последната мярка, която беше отпусната - кандидатствали са всички, които познавам, по тази мярка, но засега не са получили никакви сердства", коментира още експертът от Асоциацията на частните езикови школи.
Кога големите ученици ще могат да посещават езиковите курсове - целия разговор с Магдалена Капсъзова гледайте във видеото.