Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лидер сред земеделците: Протестната готовност остава, защото сме лъгани с години (ВИДЕО)

01 октомври 2023, 20:59 часа • 9368 прочитания

През септември земеделци от цялата страна влязоха в протестен режим заради решението на правителството да не удължи забраната за внос на украинско зърно. След няколко дни на демонстрации браншът сключи споразумение с властта относно продължаване на ембаргото за внос на слънчоглед от Украйна и за още държавна помощ за зърнопроизводителите. Какво следва? По темата в Студио Actualno разговаряме със Симеон Караколев - основател на Националната овцевъдна асоциация (НОА) и един от лидерите на протестите.

Кой спечели от договорката?

Той уточни, че животновъди, производители на плодове и зеленчуци, тютюнопроизводители, картофопроизводители, над 40 000 земеделски стопани са спечелили допълнителни 113 млн. лв. Караколев смята, че протестът е бил на целия земеделски сектор и това се вижда от точките в подписания меморандум с кабинета.

Още: Кирил Вътев: Вносът от Украйна няма да реши проблема с цената на продуктите

"Протестната готовност стои перманентно в българския земеделски производител, защото години назад той е бил лъган. Кредитът на доверие е изчерпан към всяко политическо ръководство", каза той. По думите му - все пак протестът не е бил политизиран и не се е говорело само за пари.

Украинско зърно у нас - по-ниски цени в магазините?

"Аз не вярвам в това. В животновъдството има пресен пример със сухото мляко – от 2021 г. до момента вносът на мляко от Украйна е скочил в пъти, но никой не е разбрал в потребителската верига, че това е така. Никой не яде по-евтино сирене. Млякото у нас в момента се изкупува на унизителни цени, но не виждаме поевтиняване в магазина", твърди Караколев.

Още: Красен Станчев алармира с редица въпроси за приетото споразумение между властта и земеделците

И цитира данни от Агенция Митници (съобщени според него от финансовия министър Асен Василев), показващи, че слънчогледът от Украйна влиза на 1000 лева на тон, при положение че българският се изкупува на 750 лв./т. "Този марж не остава в земеделските производители. Вероятно отива в ритейл сектора", каза Караколев.

Подновяването на вноса от Украйна е геополитическо решение, смята той. "Когато забраниш официално вноса от Украйна, то този внос се преребрандира и става внос от Румъния, Молдова, Полша. Държавата трябва да защити националния интерес", е мнението му.

Още: БАБХ затяга контрола: Ето как ще проверяват храните от Украйна при вноса

Гледайте още във видеото:

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес