Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хайс Ван Волфен - на експедиция за иновации

28 април 2016, 15:50 часа • 908 прочитания

Между 18-ти и 22-ри април в София се проведе семинар, посветен на иновативната култура във фирмите. Основен гост на събитието беше Хайс Ван Волфен - един от световните лидери на тема иновации и създаване на иновативна култура. Хайс ван Волфен създава метода FORTH innovation, който структурира иновационния процес, ускорява го, без да нарушава творческото мислене. Методът помага на компаниите да създават нови продукти, услуги и бизнес модели и вече се прилага успешно в над 50 компании.

За иновациите и за своя модел да стимулира създаването и прилагенто им г-н Ван Волфен отдели малко от времето си в интервю за Actualno.com.

Г-н Ван Волфен, защо решихте да дойде в София?

В София съм по покана на г-н Христо Попов от консултантската фирма Fast Track, за да обуча екип от консултанти и да ги запозная с тънкостите на разработения от мен метод за внедряване на иновативни практики в работния процес FORTH. Fast Track ще използва натрупания опит, за да промени подхода си към работата, както и да помогне на клиентите си да се променят точно чрез иновативни начини на работа.

Дойдох, защото искам да помогна на хората по целия свят със структуриран иновативен подход по отношение на бизнеса им. Искам да направя консервативните организации и компании по-иновативни и очаквам наученото да промени сектора, в който съответната фирма или организация работи.

Какво представлява методът FORTH?


FORTH е метод за създаване на култура на иновации. Това е акроним - Full Steam Ahead (пълен напред), Observe & Learn (наблюдавай и се учи), Raise Ideas (раждай идеи), Test Ideas (тествай идеи) and Homecoming (приветствай идеи). Методът подрежда хаотичното начало на иновациите, създава и показва от 3 до 5 нови бизнес ситуации и насърчава култура на иновации в организацията и подхода. Целият процес се развива в рамките на 20 седмици. Крайният резултат са 3-5 бизнес подхода за иновативни концепции, които стават част от процеса на работа - иначе няма смисъл. Самият метод FORTH е резултат от практика и е оформян в продължение на 12 години, като е използван с успех в Европа, Африка, Азия и Южна Америка от над 50 организации и фирми, включително в неправителствения сектор.

FORTH се роди заради разочарованието. Бях преминал през няколко различни компании като мениджър в индустриалния сектор и като консултант по стратегически въпроси. При работата ми във всички тези компании разбрах колко трудно е да промениш културата на „правене на нещата“ и да внедриш нещо иновативно. Затова напуснах и се заех с разработка на метод за внедряване на иновативна култура. Създадох методологията FORTH и я приложих в организация за услуги, публикувах и първата си книга за метода през 2006 година, на холандски език. Десет години по-късно FORTH се използва навсякъде по света. Книгата ми „Експедиция на иновацията“ вече е публикувана на английски, руски, китайски, японски, турски и холандски език. Запознайте се с FORTH на www.forth-innovation.com.

Методът FORTH само от консултанти ли се използва?

Не, използва се от всякакви хора – мениджъри, иноватори, инженери, маркетолози и консултанти, разбира се. Експедицията в иновациите става много по-лесна с пътеводител – в София правя курсовете по този начин.

Какво разбирате под термина „иновация“? Дали това е начин да печелиш повече или начин служителите на една компания да са по-щастливи в работата си? Или и двете?

Иновацията е начин за една компания да расте – като представя нови продукти, услуги, бизнес модели. Компаниите с култура за насърчаване на иновациите са чудесно работно място. Хората са по-комуникативни, по-отворени и много мотивирани, тъй като променят пазарите, на които работят и създават нова добавена стойност за клиентите си. Иновацията води към печалби, мотивира служителите и радва клиентите.

Имате огромен опит от цял свят. Разкажете ни за някой особено интересен случай от гледна точка иновация?

Споделял съм моя опит по цял свят. Забелязал съм, че по цял свят хората изпитват едни и същи затруднения по отношение на иновациите. Това си беше истинско откровение за мен. Приложих FORTH във всички различни държави, в които съм работил – по един и същ начин и с едни и същи инструменти. Научих, че начинът, по който FORTH улеснява възприемането на култура на иновации зависи от съответната култура. Различно е да накараш хората в Япония и хората в Южна Америка да излязат извън рамките. Затова и ролята на учителя е много важна и прекарвам много време, за да обуча „учителите“. По мое мнение екипът на Fast Track ще успее да предаде FORTH в няколко бързоразвиващи се региони на Европа, Азия и Близкия изток.

Най-интересно е било да видя промяната в една фирма след три месеца, в които се прилага FORTH. Дори и фирми в консервативни сектори като строителството „се отварят“, набират скорост и успешно прилагат иновативни продукти като 3D принтери за бетон.

Желая на всички българи много успех в експедициите им по пътя на иновациите.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес