Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Георги Пирински пред Actualno.com: Европа се нуждае от качествено нова политика

16 октомври 2018, 12:18 часа • 5558 прочитания
Кратко интервю за Actualno.com даде Георги Пирински от ПЕС/БСП, след участието си в дискусията "Към изборите за ЕП 2019: ще успеят ли европейските политически партии да адресират приоритетите на гражданите и техните идеи за бъдещето на ЕС" в Дома на Европа в София. Той представи своята визия за бъдещето на България в Европа и за бъдещето на Европа

Г-н Пирински, в дискусията споменахте, че намерението ви е да работите за реформи в ЕС. Какво точно искате да промените?

При едно мнозинство на социалисти, леви и зелени, съставът на следващата Европейска комисия ще бъде различен. Първата задача трябва да бъде да се отхвърли Пакта за стабилност и растеж и да се замени с Пакт за устойчиво развитие. След това трябва да се прекрои доколкото е възможно бюджетната рамка и да се придаде приоритет на проблемите и политиките, които са жизненоважни за хората.

Кои са те?

Преди всичко, преодоляване на различията в заплатите, надниците и пенсиите, осигуряване на по-достъпни за всички здравни, образователни и социални услуги, ускорено ликвидиране на бедността. В ЕС към този момент 26% от децата живеят в бедност или са застрашени от нея. 14% от младите хора пък са безработни. В страни като Испания и Гърция, това число е двойно по-високо.

Как могат да бъдат преодолени тези социални различия?

С различна политика по отношение на фондовете. Кохезионната политика по дефиниция трябва да прави три неща. Освен да спомага за сближаването, тя трябва да осигурява индустриално развитие на райони, които са били деиндустриализирани, както е на много места в България. Третото е Трансграничното сътрудничество между съседни страни, между страни от Централна Европа. Качествено различна политика е нужна за ЕС. Елементарното твърдение, че са необходими повече правомощия на комисията е разсъждение в грешната посока. Трябва да се утвърждава самочувсвието на всяка отделна страна, че е пълноценен член на ЕС, да усещат влиянието си в ЕС, а не че някои комисия им насажда някакви решения.

Споменахте вдигнето на работните заплати. Но работодателите от малките и средни фирми твърдят, че това се превръща в непосилна тежест за тях и може да доведе до фалити. Как може да се реши този проблем?

Дали могат или не, следва първо да се изясни. То трябва да се договори между синдикати и работодатели. У нас това колективно договаряне е изцяло ликвидирано. За да има такава система на договаряне, трябва да има много по-добре уредени индустриални отношения и сигурност за работодателите. Те касаят това, че няма да бъдат разигравани с промени в законодателството през три месеца или да идват някакви инспекции да ги преобърнат наопаки, защото не харесват на някого.

Интервю на Тодор Беленски

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес