С двама политолози разговаряме в Студио Actualno - Яница Петкова от „Галъп“ и Любомир Стефанов, преподавател в НБУ. С тях коментираме политическата криза в страната и последните събития – разцепването на „Има такъв народ“(ИТН). Мненията им по едни въпроси се допълват, по други се различават. Според Яница Петкова е възможно предсрочните парламентарни избори да са догодина с местните. Според Любомир Стефанов обаче ще ходим до урните наесен.
Най-напред двамата политолози казаха дали са изненадани от това, че петима депутати и един министър напуснаха ИТН:
Яница Петкова: Изненада ме поведението и от двете страни, тъй като наистина имаше безпрецедентно замеряне с компромати. Нещо, което не съм очаквала от българския политически живот, въпреки последните няколко години, на които бяхме свидетели. Но от друга гледна точка това, на което бяхме свидетели, самото поведение на ИТН в парламента, както като част от коалицията, така и като поведение от парламентарната трибуна, по-скоро предполагаше възможности за такъв тип скандали.
Любомир Стефанов: Не съм особено изненадан, това беше, както се казва, заложена драма, която чакаше подходящия момент или някакъв момент, в който да се развихри. Говорили сме си много пъти, че както се казва, обичайните заподозрени бяха ИТН не само защото имат история, пълна с такива провокации и разтуряне на седенки, ако позволите един добил политическа битност израз. Така че за мен не, може би малко като че ме изненадва, въпреки първоначалните заявки на участващите лица, много радикалната подмяна на факти с мнения и квалификации, въпреки изричното настояване от всички страни, че не е така.
Защо, според двамата политолози, Слави Трифонов разтури седянката?
Яница Петкова: Всъщност неговото обяснение беше за повод и причина. Причината – Македония, а поводът – конкретното обсъждане на актуализацията на бюджета. Но пропуквания в тази коалиция ние наблюдавахме още от съставянето на това правителство. Като може би най-важното, което можем да отбележим, е именно избирането на гуверньор на БНБ, като тогава може би бяхме на прага да се случи малко по-рано това, което гледахме днес. Макар че мнението беше, че най-слабото звено на тази коалиция, тъй като партията идеологически най-различна е БСП и би могла да е пречка по някакъв начин за това правителство, но беше именно ИТН. Те напуснаха поради конфликти, каквито имаше още от самото начало. А и това е партия, която може би не предполага диалогичност и компромиси.
Любомир Стефанов: Според мен начинът, по който се случи, е по-скоро показателен, а иначе и разказът на г-н Трифонов за причина, повод, следствие и т.н, е поредното му упражнение по хвърляне на прах в очите на публиката. Помните, че коалицията беше сформирана на базата на двустранни споразумения между „Продължаваме промяната“ (ПП) и останалите партии. Фактът, че г-н Трифонов къса в момента двустранното споразумение с ПП, показва едно нещо за мен – че търпението му, или договореностите му, или някакъв тип намерение спрямо ПП или лично към господата Петков и Василев, не работят, непродуктивни са за неговата партия или лично за него в частност. И поради тази причина започнаха да се измислят други неща. Песен за Македония едва ли не, емоционалната нотка. Чухте нещо, което на мен поне ми направи много силно впечатление, а именно, че няма проблеми с Демократична България, а даже наследствения исторически проблем с БСП е бил предодолян. Коствало му много, но да. И в един момент обаче проблемите с господата Петков и Василев му дошли вповече и ето видите ли, България водела двойнствена външна политика, което било свръх неговата търпимост и напреки на договореното предизборно споразумение, което а пропо така и не видяхме реализирано като управленска програма.
Колко живот дават двамата политолози на правителството на малцинството и кога ще има предсрочни избори, ще разберете от видеоматериала.