Дилемата с незаконното строителство на инфраструктура може да се реши с т.нар. търпимост на обектите. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ арх. Иван Шишков, служебен министър на регионалното развитие и благоустройството в правителството на Гълъб Донев. Правителството оттегли в сряда промените в Закона за устройството на територията (ЗУТ), които предвиждаха узаконяване на обекти, строени без разрешително. Сред тях са магистрали и язовири.
Още: Управляващите засега се отказаха да узаконяват незаконните магистрали
Ето какво каза арх. Шишков:
“Навремето, когато бях регионален министър, аз лично предложих промени в ЗУТ, да бъдат обявени за търпими. Имах конкретни предложения. Тези предложения не бяха приети от предишното Народно събрание, но бяха подкрепени на първо четене от депутати от “Продължаваме промяната“ (ПП). Т.е. към онзи момент, тогава, когато наистина всички мислехме в посока как да направим истинска промяна в България, как повече никаго да не се случват незаконни строителства, които държавата си е позволила да направи в огромни размери. Само че оттогава нещата се промениха рязко. ПП влезе в оковите на сглобката, аз бях нарекъл коалицията “Продължаваме с ГЕРБ“, ето това е основният проблем.
Ние направихме предложението, което се опитаха да променят така, че да не е нашето. Разликите са дали се спазва Конституцията или не. Защото не може в един закон да има разнопоставеност между частната и държавната собственост. Не може в закона да се цитира, че само държавната и общинската собственост подлежат на определената амнистия, за която говорим. Т.е. нашето предложение беше ясно – говорехме за инфраструктурни обекти, които, аз тогава твърдях, че освен държавните, ще се появят и доста общински. Язовирите са пример, но има и много голямо количество общински ремонти, извършени в рамките на общината.“
Още: Строителните предприемачи: Промените в ЗУТ няма да защитят обществения интерес
От видеоматериала ще научите още:
- При какви условия трябва да стане узаконяването на незаконната инфраструктура;
- Основателни ли са обвиненията в корупция за санирането;
- След като кметовете решават, доколко субективен може да бъде подборът;
- Какво стана с критериите, които подготвихте в служебното правителство.