Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Д-р Милена Иванова от Русе съветва как да се предпазим и лекуваме от грип

24 януари 2019, 15:43 часа • 18805 прочитания

Разпространението на грипната епидемия в България достигна връхната си точка в последните дни на месец януари 2019 г.

Грипът е силно заразно вирусно инфекциозно заболяване, при което причинителят преминава бързо от болен на здрав човек. Характеризира се с токсоинфекциозен и респираторен синдром. Често се наблюдават усложнения при различни органи и системи и склонност към епидемично и пандемично разпространение.

Кореспондентът на Actualno.com в Русе Юрий Илиев се срещна с д-р Милена Иванова – общопрактикуващ лекар с над 2500 пациенти. Тя бе любезна да отговори на въпроси, свързани с грипното заболяване.

Д-р Иванова, какви са симптомите на грипа и защо хората го подценяват и се лекуват сами?

Грипът атакува внезапно. Обичайно е вдигането на висока температура 38-39 градуса. Болният чувства обща отпадналост, оплаква се от силно главоболие, може да има болки в мускулите и ставите. Наблюдава се зачервяване около очните ябълки, придружено със сърбеж. В немалко случаи има болки в гърлото, запушен или течащ нос и суха кашлица. При тези симптоми трябва незабавно да се посети личния лекар, а не да се лекувате сами.

Защо грипът се разпространява лавинообразно в различни области и как да се предпазим от заразата?

При мобилността на населението и използването на всякакви транспортни средства, това е неизбежно. Трябва да се избягва струпването на хора в затворени пространства като: концертни зали, кина, дискотеки, градският транспорт и др. Работещите и учещите при констатирано заболяване да се лекуват вкъщи. Личната хигиена е на челно място. Носенето на стерилна маска на лицето е препоръчителна, но не осигурява 100% защита и трябва да се сменя ежедневно. Основният механизъм на предаване на болестта е въздушно-капков. Източник на инфекцията е болният човек, който е заразен един ден преди и по време на заболяването – около 5 дни от началото на болестта.     

Кои грипни вируси и щамове са неканени „гости“ този сезон на нашата територия?

Причинител на заболяването са грипните вируси А, В и С, род „Инфлуенца вирус“. Тази година на „мода“ са щамът „Калифорния“ и т.нар. „свински“ грип.    

Какви антивирусни средства, антибиотици, витамини, минерали и храни препоръчвате за защита?

Антивирусните препарати, които ефективно помагат са „Тамифлу“ (оселтамивир) и „Реленца“ (занамивир). Трябва да се приемат до 48 часа от първите симптоми, поне 5 дни, но не трябва да се пият заедно с обезболяващи препарати. Вирусите постоянно мутират, но противогрипните ваксини значително намаляват риска от заболяване. Антибиотици се приемат само при бактериална инфекция. Тя се развива, ако вирусите блокират имунитета, което може да доведе до тежка пневмония. Приемайте цитрусови плодове, витамин С и цинк, които засилват имунната система. Пийте повече зелени и билкови чайове. Чесънът, джинджифилът и черната ряпа имат антивирусни свойства.  Пилешката супа и бульоните помагат при възпалено и подуто гърло.

При каква стайна температура трябва да живеем и каква е ролята на закаляването?

Нормалната стайна температура трябва да е 21-22 градуса по Целзий. Температурата, при която се къпят новородените е 24 градуса. Всяко преминаване на тези граници изнежва организма и разликата с външните отрицателни температури води да заболявания. Каляването, естествено е важно. Зимните спортове и чистият въздух укрепват организма, но след изпотяване трябва дрехите да се сменят със сухи.

Юрий Илиев
Юрий Илиев Отговорен редактор
Новините днес