Опитите за обединение на формациите на протеста са доникъде. Това каза в Студио Actualno Арман Бабикян от движение „Ние идваме“.
От „Продължаваме промяната“ чувам някакви непрекъснато повтаряни мантри за това, че чакаме едни изследвания, сравняваме едни цифри, за да видим откъде ще вземем повече гласове. Това са смешни неща, защото аритметичното мнозинство няма нищо общо с политическото мнозинство. Това означава, ще го поясня за публиката, за да няма напразни обвинения, че лидерите на тази формация, която има вече регистрация, слава Богу, Асен Василев и Кирил Петков правят следната преценка: „По удобно ли ми е да се съобразявам с идеологически нехомогенен съюзник, който ми спира оръжието за Украйна, иска да работя с „Газпром“, склонен е да сече дървета, въпреки че г-н Дунчев от моята партия твърди, че не е хубаво така. И редица други компромиси, вместо да бъда с тези, които събориха системата. Тези, които имат общи виждания с мен, тези, които имат общи политически цели с мен.“
И те правят този избор в момента. Дали да бъдат с БСП на Корнелия Нинова, предварително обяснявайки, че тя поне не пречи. Цитирам изявление на Кирил Петков в едно негово скорошно интервю. Защото той твърдеше, че поне не е искала да сменя курса. Разбирате ли, политическото лидерство, политическото мнозинство и аритметичното. Издирване на четири мандата, смятайки че аритметиката ще ти даде политиката... Не, няма да я даде. Загубиш ли 3% от по-малки формации, това са осем мандата.
Моделът, по който Иван Костов работеше, искам да повторя, не става дума за любимци и нелюбимци, но този човек положи усилия, потъпка егото си. Събра се със земеделците на Мозер, те не бяха политическата любов на живота му. Събра се със Савов (Стефан, покойният вече председател на Демократическата партия, бел.ред.), с много по-тежък авторитет от него, лагерник и т.н. Той (Костов, бел. ред.) не обичаше по-тежки авторитети от себе си. Дръпна и човек с картонче (от бившата Държавна сигурност, бел. ред.) в лицето на Каракачанов. И накрая се събраха 138 мандата.
По какво ситуацията прилича на тази, в която беше създадена тройната коалиция, отстъпва ли служебното правителство за „Газпром“ заради протестите и стреми ли се президентът Румен Радев към еднолична власт, ще научите от видеоматериала.