Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За 20 минути коронавирусът губи 90% от способността си да заразява

13 януари 2022, 07:15 часа • 15839 прочитания

Коронавирусът бързо губи своята заразност във въздуха, са установили британски вирусолози - само след около 10 секунди при ниска влажност тя спада с 50%, след 20 минути - с 90%.

Това показва колко е важно да се спазва дистанция и да се носят маски – колкото по-късно вирусът се предаде от един човек на друг, толкова по-малки са рисковете от зараза. Вентилацията на помещенията играе спомагателна роля, но температурата на въздуха няма значение - както в прохладни, така и в топли помещения заразността на вируса остава еднаква, съобщава The Guardian.

Досега повечето изследвания, посветени на оцеляването на коронавируса в аерозолите, излъчвани при кихане и кашляне, се основавали на наблюдения, направени с херметични съдове, които се въртят, позволявайки на частиците да останат във въздуха. Така учените стигнали до извода, че вирусът може да живее до три часа. Но аерозолите в такива експерименти се държат различно от истинската кашлица или кихане.

Изследователи от университета в Бристол са разработили апарат, който им позволил да генерират произволен брой малки частици, съдържащи вируса, които да плуват във въздуха между два електрически пръстена за периоди от 5 секунди до 20 минути. В същото време учените стриктно контролирали температурата, влажността и интензивността на ултравиолетовото лъчение в околната среда.

„Това е първият път, когато някой е успял да моделира какво се случва с аерозол при издишване“, отбелязват изследователите.

Когато вирусните частици напуснат относително влажните и богати на въглероден диоксид условия на белите дробове, те бързо губят влага и изсъхват, а преходът към по-ниски нива на въглероден диоксид е свързан с бързо повишаване на pH, са установили изследователите. Тези два фактора нарушават способността на вируса да заразява човешките клетки, но скоростта на изсъхването на частиците зависи от относителната влажност на околния въздух.

При влажност под 50%, тоест относително сухия въздух в повечето офиси, само за пет секунди вирусът губи около половината от способността си да заразява.

По-нататъшното ѝ спадане протича по-бавно и по-стабилно и през следващите пет минути вирусът губи още 19% от своята заразност. При 90% влажност, приблизително еквивалентна на тази в парна баня или душ, намаляването на инфекциозността е по-постепенно: 52% от частиците остават заразни след пет минути, след това тяхното количество намалява до 10% след 20 минути, след което разлики между поведението на вируса в среди с различна влажност не се наблюдава.

„Вниманието е съсредоточено върху лошо вентилирани зони, хората мислят за предаване на инфекцията по въздушно-капков път на разстояние от няколко метра, в съседни стаи - казва водещият автор на изследването проф. Джонатан Рийд. - Не казвам, че това не се случва, но смятам, че най-голям риск от заразяване възниква, когато се намирате близо до някого. Когато се отдалечите от източника на инфекция, аерозолите не само се разпръскват във въздуха, но и стават по-малко заразни, тъй като вирусът губи способността си да заразява с течение на времето.“

В същото време температурата на въздуха няма никакво значение за степента на заразност на коронавируса. Това противоречи на широко разпространеното схващане, че предаването на вируса е по-ниско при високи температури.

„Това означава, че ако се срещна с приятели днес на обяд в ресторант, то основният риск по-скоро се заключава в това, че аз ще предам вируса на приятелите си или приятелите ми ще го предадат на мен, а не, че той се предава от някого в другата страна на помещението“, обяснява Рийд.

Резултатите подчертават важността на социалното дистанциране и носенето на маска там, където е невъзможно човек физически да се отдели от другите, добавят авторите.

Резултатите потвърждават и наблюденията на епидемиолозите, отбелязва вирусологът Джанганг Танг от Университета в Лестър.

„Маските са много ефективни, както и социалното дистанциране - подчертава ученият. - Подобрената вентилация също ще помогне – особено ако се проветрява мястото близо до източника на инфекцията.“

„Аерозолите бързо запълват вътрешните пространства при липса на подходяща вентилация, затова, ако инфектиран човек остане в помещението, концентрацията на вирусни частици ще се повишава“, добавя вирусологът Стивън Грифин от Университета в Лийдс.

Наблюдаваните ефекти се оказали верни за три варианта на Sars-CoV-2, включително Алфа. Екипът се надява да започне да експериментира с варианта Омикрон в близките седмици.

Учените са представили своите резултати във все още нерецензирана статия в сайта за препринт medRxiv.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес