Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Въглеродът в земните недра заплашва планетата ни

26 май 2014, 08:54 часа • 65099 прочитания

Откриването на значителни количества въглерод, съхранен дълбоко под почвата, може да бъде допълнителна заплаха за климата на планетата. Проучването разкрива същността на подценяваната досега опасност.

Въз основа на проучвания, извършени в щата Небраска в САЩ в региона на Великите равнини (Great Plains), подземен слой, който може да достигне шест метра погребан под седиментите, оказва се е особено богат на въглерод, съобщават учените в списание "Нейчър Геосайънс" (Nature Geoscience), предаде БГНЕС.

Откриването на слой на такава дълбочина е "забележително", защото това означава, че ние в момента подценяваме обема на въглерода, съхраняван в подпочвените слоеве на планетата, казват те. Въглеродът е вероятно да бъде освободен при ерозията или пряко при човешки дейности като селското стопанство, минни разработки, строителство. След това той се трансформира във въглероден диоксид (CO2 ) и по този начин може да допринесе за изменението на климата.

"Има много въглерод в дълбочина, където никой не може да го измери", казва Ерика Мерин-Спиота (Erika Marin-Spiotta), изследователка в Университета на Уисконсин-Медисън и водещ автор на изследването, като отбелязва , че повечето научни изследвания в тази област обикновено се ограничават до първите трийсет сантиметра под повърхността.

Слоят от повърхността, от който се заинтересували изследователите, се е формирал между 15 000 и 13 500 години по-рано. Този слой, който тогава е бил на повърхността, сега е разположен на дълбочина до шест метра под огромно натрупване на седименти преди около 10 хил. години.

Рязка промяна в климата по това време предизвиква увеличаване на отлагането на седименти, което довежда до натрупването на въглерода от растенията, както и след пожари.

Много въглерод в дълбочина

Такива подземни слоеве, богати на въглерод, може потенциално да съществуват и на други места по света, погребани под няколко вида седименти, казва Ерика Марин-Спиота .

Част от този въглерод никога няма да достигне атмосферата и следователно няма да играе никаква роля в глобалното затопляне. Но някои подземни слоеве могат да бъдат потенциално подложени на повторна експозиция при изграждането на пътища или минни разработки. Промените могат да доведат до изкарване "на светло" на микроби от дълбините или хранителни вещества, което може да стимулира получаването на СО2.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес