Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вулканът Анак Кракатау е изгубил почти две трети от височината си

29 декември 2018, 09:20 часа • 6133 прочитания

Вече е ясно какво точно представлява природното бедствие, което стана факт миналата събота (22 декември) в Индонезия. Припомняме, че тогава почти едновременно се получи подводно срутване на вулкана Анак Кракатау, който за капак и изригна, а това доведе до цунами, което взе стотици жертви.

Учени са изследвали сателитни снимки на вулкана, за да изчислят количеството на скали и прах, които са били разпръснати в морето и по него да оценят щетите. Заключенията са, че вулканът е изгубил повече от две трети от височината и обема си, пише BBC.

Смята се, че повечето от липсващата маса е паднала в морето. Това със сигурност обяснява появата на вълните с височина 5 метра, които заляха близките брегове на Джава и Суматра.

Преди природния катаклизъм, вулканът е бил висок 340 метра, а сега е само 110 метра. Между 150 и 170 милиона кубически метра материал са се срутили във водата. Не е ясно каква част от тях са изчезнали на 22-ри декември и каква в следващите дни - оценка за това ще трябва да се направи на място, когато вулканът се успокои, пише БГНЕС.

Анак Кракатау се образува през 1927 година. Тогава, на 300 метра под морската повърхност, на мястото на изригналия през 1883 година вулкан Кракатау, има ново изригване и над морето се появява малък вулканичен конус. Следват нови изригвания и те увеличават площта му. Образува се малък остров, наречен Анак Кракатау – Детето на Кракатау. От тази година досега Анак Кракатау растеше с няколко метра всяка година.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес