Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Viasat History разкрива тайните на легендарни архитектурни паметници (ВИДЕО)

28 август 2024, 13:42 часа • 1009 прочитания

По цял свят, през вековете човечеството е изграждало монументални структури, които продължават да предизвикват страхопочитание и вдъхновение. От извисяващите се пирамиди на Египет до големите катедрали на Европа, тези древни суперструктури са доказателство за човешката изобретателност, устойчивост и артистична визия.

Новият трети сезон на телевизионния сериал „Древни суперструктури“ се задълбочава в мистериите и легендите около тези невероятни архитектурни подвизи- по Viasat History - всеки вторник в 22:00, от 3 септември. Чрез въздушни и сателитни изображения, както и заснемане в близък план, поредицата се стреми да разкрие как и защо са построени тези структури, тяхното значение и тайните, които крият.

Църквата на Божи гроб, Израел: Свещено християнско място

Разположена в християнския квартал на Стария град на Йерусалим, Църквата на Божи гроб е едно от най-свещените места на християнството, за което се смята, че е мястото както на разпъването, така и на гробницата на Исус Христос.

Интересни факти: Първоначално църквата е построена през 4 век от император Константин Велики и е претърпяла няколко реконструкции.

Значение: Това е основна дестинация за поклонение, почитана от християните по целия свят.

Мистерии: Точните местоположения на Голгота и гробницата на Исус в църквата са обект на научни изследвания и дебат.

Оцеляване и запазване: Църквата е изправена пред множество предизвикателства, включително пожари, земетресения и конфликти. Полагат се непрекъснати усилия за възстановяване, за да се запази нейната структурна цялост.

Château de Chambord, Франция: Ренесансовото чудо

Замъкът Шамбор, разположен в долината на Лоара, е един от най-разпознаваемите замъци в света поради отличителната си френска ренесансова архитектура. Поръчан от крал Франсоа I в началото на 16 век, той е предназначен за ловен имот.

Интересни факти: Замъкът разполага с впечатляващо двойно спираловидно стълбище, вероятно проектирано от Леонардо да Винчи.

Значение: Той е пример за висотата на френската ренесансова архитектура и кралското величие.

Мистерии: Точното участие на Леонардо да Винчи в неговия дизайн остава тема на интриги.

Оцеляване и запазване: Шамбор е единственото кралско владение, останало непокътнато от създаването си. Първоначално тази забележителност е била феодално укрепление, а после и замък на графовете Блоа.

Нотр Дам дьо Пари, Франция: Готическият шедьовър

Катедралата Нотр Дам, емблематичен символ на френската готическа архитектура, се издига на Ил дьо ла Сите в Париж. Строежът започва през 1163 г. и завършва през 1345 г.

Интересни факти: Архитектурата на Нотр Дам включва летящи контрафорси, оребрени сводове и впечатляващ набор от скулптури и витражи.

Значение: Това е място на значими исторически събития, включително коронацията на Наполеон Бонапарт и беатификацията* на Жана д'Арк.

Мистерии: Сложната фасада и скритите стаи на катедралата продължават да пленяват историци и археолози.

Оцеляване и запазване: Опустошителният пожар през април 2019 г. подчерта уязвимостта на катедралата. В ход са реставрационни усилия за ремонт и запазване на това културно богатство.

* Беатифика́ция (от латински: beatus – „щастлив, благословен“) в католическата църква е причисляване на умрелия към лика на блажените. Отличава се от канонизацията, в хода на която става причисляване на праведника към лика на светите.

Чичен Ица, Мексико: Великият град на маите

Чичен Ица, голям предколумбов град, построен от народа на маите, е един от най-посещаваните археологически обекти в Мексико и смятан за едно от новите седем чудеса на света. Той е бил основна фокусна точка в северните маиски низини от 600 г. до 1200 г. сл. н. е.

Интересни факти: Пирамидата на Кукулкан, известна още като Ел Кастило, включва общо 365 стъпала, по едно за всеки ден от годината.

Значение: Чичен Ица е бил основен икономически и политически център, а архитектурата му отразява смесица от влияния на маите и толтеките.

Мистерии: Точната цел на дизайна на пирамидата, особено сянката на змията, която се появява по време на равноденствията, продължава да интригува изследователите.

Оцеляване и опазване: Усилията за опазване се фокусират върху смекчаване на щетите, причинени от стихиите и въздействието на посещението на милиони туристи годишно.

Тикал, Гватемала: Величествената столица на маите

Тикал, един от най-големите археологически обекти в Америка, е бил голям град и културен център на древната цивилизация на маите. Разположен в гъстите джунгли на Северна Гватемала, Тикал процъфтява между 200 и 900 г. сл. Хр.

Интересни факти: Тикал може да се похвали с някои от най-високите предколумбови структури в Америка, като храм IV достига височина от приблизително 70 метра (230 фута).

Значение: Тикал е бил решаващ политически, икономически и военен център на маите, оказващ влияние върху обширен регион.

Загадки: Внезапният упадък на града около 10-ти век остава предмет на дебат сред историци и археолози.

Оцеляване и запазване: Околната среда в джунглата едновременно защитава и пречи на опазването на Тикал. Продължават усилията за смекчаване на ефектите от тропическото време и развитието на биологични организми върху древната каменна зидария.

Големият сфинкс, Египет: Пазител на платото Гиза

Големият сфинкс в Гиза, с тяло на лъв и глава на фараон, е една от най-големите и най-старите статуи в света, смята се, че е построена по време на управлението на фараона Хефрен около 2500 г. пр.н.е.

Интересни факти: Сфинксът е дълъг 73 метра (240 фута) и висок 20 метра (66 фута).

Значение: Символизира силата и мъдростта, пази платото в Гиза и пирамидите.

Мистерии: Истинската възраст, произход и предназначение на Сфинкса отдавна са обект на спекулации и дебат.

Оцеляване и запазване: Сфинксът е пострадал от ерозия, вандализъм и замърсяване. Усилията за възстановяване продължават от древни времена до наши дни.

Разкриване на тайните чрез технологии

Поредицата „Древни суперструктури“ използва авангардна технология, за да изследва тези монументални структури в безпрецедентни детайли:

  • Въздушни и сателитни изображения: те дават изглед към строежите и заобикалящите ги пейзажи, разкривайки детайли, които не се виждат от земята.
  • Технология Lidar: прониква в растителността и структурите по повърхността, за да разкрие намиращи се отдолу структури.
  • Микроскопско заснемане: Техниките за заснемане в близък план позволяват изследване на строителни материали и ефектите от стареенето.

Новият сезон на „Древни суперструктури“ с премиера на Viasat History, от 3 септември в 22:00 часа, ви отвежда на завладяващо пътешествие в сърцето на тези архитектурни чудеса, като разкрива техните тайни и ознаменува трайното им наследство.

Viasat History съживява историята с увличащи документални предавания, със свеж и модерен поглед към историята. Следете на www.viasathistory.bg и на https://www.facebook.com/ViasatHistoryBG  & YouTube канал Viasat World Bulgaria 

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес