От малки деца до младежи - в организма на всички са открити следи от вещества, които влизат в състава на полимерните материали. Това е извод от изследване на федералната служба по околна среда на Германия и Института "Роберт Кох", съобщи Der Spiegel.
Обект на изследването са били 2,5 хил. деца на възраст от 3 до 17 години. Анализът на урината на 97-100% от участниците е показал следи от 11 от 15 изследвани вещества. Най-често са установени следи на агенти, съдържащи се в пластмасата.
"Изследването еднозначно показва, че заедно с развитието на производството на вещества, влизащи в състава на полимерните материали, все по-често те се откриват и в организма," обясни токсикологът Марика Гьоринг, един от авторите на изследването.
"Това е много тревожно, защото най-много са засегнати малките деца, които са най-уязвими. Особено притеснение предизвикват показателите на перфлуороктанова киселина. При 20% от участниците нейното съдържание превишава пределната допустима концентрация, а някои от малките деца е била по-висока.", допълва още ученият.
В опити, проведени с животни перфлуороктановата киселина, съдържаща се във връхните дрехи и защитния слой на тиганите има канцерогенно въздействие и нарушава фертилността, припомня изданието. В ЕС забраната за използване на това вещество влиза в сила от 2020 година. Резултатите от изследването показва и увеличение на съдържанието в детския организъм на заместители на по-рано забранени химикали, което е критичен сигнал.
Опасните вещества не трябва да се заменят с химикали със сходни характеристики, категорични са учените. Според учените трябва да се анализира как химикалите попадат в човешкия организъм, тъй като в организма на децата са установени вещества, съдържащи се в козметиката, играчките и медицинската продукция.
Изследването показва и дългосрочния ефект на въвеждането на забраната за използването на някои вещества. Така в сравнение с друго проучване от 2006 година е установено понижаване на съдържанието на олово.