Мумиите от Гуанахуато са били изложени в няколко музея в продължение на няколко десетилетия. Наскоро обаче изследователите открили по тях гъбички. По такъв начин мумиите потенциално представляват опасност за здравето на посетителите.
Погребани по време на епидемия от холера в района на Гуанахуато (Мексико) през 1833 г., тези тела са подложени на естествена мумификация. Изследователите смятат, че през XIX и XX век сухите подземни гробни камери и богатата на минерали среда са позволили такова мумифициране. Освен това, независимо от липсата на следи от балсамиране при някои мумии са се съхранили кожа, дрехи и коса. Има общо 111 мумии: 63 жени, 5 момичета, 30 мъже и 13 момчета.
Защо европейците са яли древни египтяни и са ги правили на боя?
Днес мумиите от Гуанахуато са една от най-големите туристически атракции в страната. Те са изложени в различни музеи от 1969 г. и не са безопасни, както обяснява Popular Mechanics. Изследователи от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH) забелязали появата на гъбички по транспортните сандъци на мумиите. Наличието на гъбички е проблематично по отношение на организирането на изложби, обработката на телата и най-вече представянето им пред публика.
Оценка на потенциалните биологични рискове
Въз основа на снимки, направени през 2021 г., изследователите видели наличието на следи от колония гъбички върху стъклото на клетките, съдържащи шест мумии. По такъв начин под въпрос е поставена херметичността на клетките, както и неспособността да се сведат до обществеността потенциалните биологични рискове. Първоначално експертите планират да проучат внимателно мумиите, за да оценят рисковете за хората, работещи с мумиите, както и за посетителите на музея.
Най-древните мумии са застрашени от изчезване поради глобалното затопляне
Освен това много наблюдатели критикуват начина, по който са изложени мумиите, а наличието на гъбички по тези мумии се приема много сериозно. Например през 1970 г. в Полша изследователи загинали поради гъбична инфекция, получена след отваряне на гробницата на крал Казимир IV.