Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени увеличиха ефективността на антибиотиците чрез вграждане на човешки молекули

25 октомври 2021, 14:36 часа • 1621 прочитания

Учените откриха начин да увеличат ефективността на антибиотиците, като вградиха в тях специални молекули. Те привличат вниманието на клетките на имунната система, принуждавайки ги да атакуват онези микроби, в чиито клетки проникват антибиотиците. Резултатите от изследването са публикувани в научното списание „Nature Communications”.

Опитите с мишки показват, че стимулирането на имунитета с помощта на този антибиотик прави лечението два пъти по-ефективно, отколкото при използването на масовата версия на медикамента. Това ще позволи да се намали дозата използван антибиотик около пет пъти, твърди един от авторите на разработката доц. Макс Крайл от университета „Монаш”, Австралия.

През последните години биолозите регистрираха появата на няколко десетки щама микроби, които са резистентни на един или няколко антибиотика. Появи се реалната опасност всички подобни лекарства да изгубят своята ефективност. Това би повлияло негативно не само на медицината, но и на животновъдството и отглеждането на селскостопански култури, където антибиотиците се използват за защита на растенията и животните.

Крайл и колегите му разработили относително прост и евтин метод, който позволява да се повиши значително ефективността на вече съществуващите антибиотици с помощта на т.нар. хемоатрактанти – така биолозите наричат късите сигнални молекули, които човешкият организъм произвежда при появата на бактерии.

Тези протеинови съединения могат да се свързват с мембраната на патогенните микроби и да привлекат вниманието на така наречените неутрофили. Така учените наричат най-разпространения тип имунни клетки, които улавят и „смилат“ микробите, а също така произвеждат вещества, които убиват и отблъскват бактериите.

На биолози от Австралия и САЩ им хрумнало да проверят дали тези молекули могат да се използват за повишаване на ефективността на антибиотиците. За целта те прикрепили един от хемоатрактантните протеини към молекулите на ванкомицин - един от популярните антибиотици, чиято ефективност в борбата с много болнични инфекции започна да намалява през последните години.

Учените тестваха работата на новата версия на ванкомицин върху мишки, заразени с един от щамовете на Staphylococcus aureus с висока устойчивост към действието на ванкомицин. Опитите показали, че химическата модификация на антибиотика удвоява своята ефективност и намалява минималната ефективна доза на лекарството с около пет пъти.

По същия начин е възможно да се модифицират други видове антибиотици, чиято ефективност е намаляла поради нарастващата устойчивост на микробите, отбелязват учените. Крейл и колегите му се надяват, че подобни мерки ще дадат на човечеството повече време за търсене на нови антибиотици и създаване на други методи за борба с инфекциите.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес