Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени установиха източника на „извънземен“ звук в Папуа Нова Гвинея

12 март 2024, 07:50 часа • 5344 прочитания

Сеизмологична станция на остров Манус в Папуа Нова Гвинея фиксира странни сигнали след навлизането на метеорит в земната атмосфера над Тихия океан през януари 2014 г. Като се вземат предвид данните за посоката на сигналите, през 2023 г. в Тихия океан беше организирана експедиция, която всъщност откри някои отломки, условно идентифицирани като „извънземна технология“.

ОЩЕ: Харвардски професор смята, че извънземен кораб лежи на дъното на Тихия океан

Сега обаче учените, след като анализирали данните, получени от станцията на Манус, предоставят доказателства, че не е имало мистериозни сигнали от метеорита. Това означава, че най-вероятно намереното в Тихия океан не е нещо от „извънземен произход“. За изследването съобщават от университета „Джон Хопкинс“ (САЩ).

Авторите на новата работа обясняват, че сеизмологичната станция е предоставила данни за определени вибрации на земята, които съвпадат по време с падането на метеорита. И според тяхната версия наистина е имало колебания.

„Сигналът променя посоката си с времето, съвпадайки точно с пътя, минаващ покрай сеизмометъра. Наистина е трудно да получиш сигнал и да твърдиш, че не е дошъл от нещо. Но ние можем да демонстрираме, че този сигнал има много аналози – и да покажем, че всички те имат характеристиките, които са характерни за камион, и нито една от тези, които очакваме от метеор", казва ръководителят на изследването Бенджамин Фернандо.

Тоест учените уверяват, че вибрациите, които са уловили сензорите, са произведени не от извънземен обект, а от съвсем земен камион.

Но това също означава, че метеорът може да е паднал много далеч от мястото, където е работила експедицията, тъй като зоната на търсене е очертана точно на базата на сеизмичния сигнал. За това учените от университета „Джон Хопкинс“ също са намерили доказателства. Те са използвали данни, получени северно и южно от Папуа Нова Гвинея: от станции в Австралия и в тихоокеанската островна държава Палау.

ОЩЕ: Експерти са озадачени, че учен от Харвард ще търси извънземни отломки в океана

След като анализирали данните о станциите, предназначени да откриват звукови вълни от ядрени опити, Фернандо и колегите му идентифицирали по-вероятно място за останките от метеорита – на повече от 100 мили от района, изследван миналата година. Екипът стигнал до извода, че материалите, извлечени от океанското дъно, всъщност са малки обикновени метеорити или частици, които са били част от метеорити и са се формирали въз основа на влиянието на околната среда на Земята.

„Каквото и да е намерено на морското дъно, абсолютно не е свързано с този метеор, независимо дали е бил природен космически камък, или част от извънземен космически кораб. Въпреки че силно подозираме, че не е било нещо извънземно“, добавя Фернандо.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес