Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени откриха същество на 555 милиона години, което може да се движи самостоятелно

31 октомври 2024, 07:50 часа • 1658 прочитания

В отдалечената пустош на Южна Австралия палеонтолози са открили вкаменелости на странно създание, което може да пренапише разбирането ни за ранния живот. Наречен Quaestio simpsonorum, този древен морски организъм е живял преди приблизително 555 милиона години и е едно от най-ранните известни животни, способни да се движат.

„Животното е малко по-малко от размера на дланта ви и има формата на въпросителен знак в средата на тялото си, който разделя лявата и дясната страна“, казва Скот Еванс, асистент-професор по геология в Държавния университет на Флорида и водещ автор на изследването. „Няма други вкаменелости от това време, които да показват този тип организация толкова категорично. Това е особено интересно, тъй като това е и едно от първите животни, които могат да се движат сами.

Палеонтолози откриха древна гигантска змия

Открит в Националния парк „Нилпена Едиакара“, известен с богатите си залежи от вкаменелости, Quaestio simpsonorum е живяло по време на едиакарския период, когато едноклетъчните организми започват да се развиват в сложен многоклетъчен живот.

Изследователите смятат, че Quaestio simpsonorum е консумирал хранителни вещества като микроскопични водорасли и бактерии. Докато се движел, оставял след себе си следи в богатата на хранителни вещества праисторическа тиня.

Явната ляво-дясна асиметрия на създанието е особено забележима. Това бележи важно еволюционно развитие, което позволява на животните да правят различни неща с всяка страна на тялото си, намеквайки за генетичните механизми, които по-късно ще доведат до по-сложни животни.

Прозорец към ранната еволюция

Откритието не само хвърля светлина върху еволюцията на движението и организацията на тялото, но също така добавя контекст към това колко сложен живот може да се образува – независимо дали на Земята, или другаде във Вселената. То подчертава многообразието на живота, което вече е налице по време на Едиакарския период, много преди Камбрийската експлозия, която често се цитира като време на бързо развитие на формите на живот.

„Все още откриваме нови неща всеки път, когато копаем – казва Иън Хюз, завършил организмова и еволюционна биология в Харвардския университет. – Въпреки че това са били едни от първите животински екосистеми в света, те вече са били много разнообразни. Виждаме експлозия на живот наистина рано в историята на еволюцията на животните.“

Древно "нещо" озадачава учените повече от век

Докато палеонтолозите продължават да разкопават огромните залежи от вкаменелости в Националния парк „Нилпена Едиакара“, те остават с надежда да разкрият още тайни от далечното минало на Земята. Всяко ново откритие добавя парче към пъзела за това как животът е еволюирал от прости едноклетъчни организми до сложния набор от животни, които виждаме днес.

„Това е невероятно проницателно от гледна точка на разказването ни за разгръщането на животинския живот на Земята“, казва Мери Дрозър, професор по геология в Калифорнийския университет в Ривърсайт. „Изучаването на историята на живота чрез вкаменелости ни казва как се развиват животните и какви процеси причиняват тяхното изчезване, било то изменение на климата или ниско ниво на кислород.“

Статията на учените е публикувана в списание Evolution & Development.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес