Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: До 2050 г. броят на страдащите от деменция може да се утрои

27 юли 2021, 20:15 часа • 5344 прочитания

Неврофизиолози стигнаха до заключението, че до края на XXI век три пъти повече хора ще страдат от сенилна деменция, отколкото сега. Това съобщават от Асоциацията за изследване на болестта на Алцхаймер, пише БГНЕС.

Честотата на развитие на деменция е намаляла през последните години, благодарение на подобрения достъп до образование и популяризиране на здравословния начин на живот. Въпреки това хората със сенилна деменция се увеличават заради застаряването на населението на Земята. В допълнение рискът от развитие на деменция се увеличава и заради епидемията от затлъстяване и диабет”, разказва Мария Карило – директор по научната дейност в Асоциацията за изучаване на болестта на Алцхаймер.

По оценки на Световната здравна организация, болестта на Алцхаймер и другите форми на сенилна деменция поразяват около 50 млн. души по света. До 2030 година техният брой може да достигне до 75 млн. Заедно с инфарктите и инсултите подобни проблеми отдавна са се превърнали в една от основните причини за смъртта на хората в страните от първия свят.

Учените са изготвили нови прогнози за това как ще се промени броят на страдащоите от сенилна деменция през следващите 30 години. За целта те са използвали данните, получени от техни колеги в рамките на проекта Global Burden of Disease. Това е една от най-мащабните инициативи по мониторинг на човешкото здраве, който се провежда постоянно от СЗО, Института за изследване на здравните показатели в Сиатъл и Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс. В рамките на изследването учените са стигнали до извода, че до средата на века хората със сенилна деменция ще бъдат три пъти повече, отколкото сега – т.е. техният брой ще надхвърли 152 млн. души.

Най-голям ще бъде ръстът на заболелите в държавите от Африка на юг от Сахара, в мюсюлманските страни на Северна Африка и Близкия Изток. Това е свързано както с бързото увеличаване на броя на населението в тези страни в момента, така и с последващото му ускорено стареене.

Учените прогнозират, че приблизително 6,8 милиона случая на деменция ще бъдат свързани с неблагоприятното въздействие на тютюневия дим върху съдовете на мозъка и други части на тялото, както и с ускореното разпространение на епидемии от затлъстяване и диабет в много развиващи се и развити страни по света. От друга страна, подобряването на достъпа до образование ще намали броя на пациентите с приблизително подобна стойност - около 6,2 милиона.

Учените се надяват, че събраната от тях информация ще помогне на съответните органи на ООН и правителствата на отделни държави по света да се подготвят за увеличаването на броя на носителите на сенилна деменция и да разработят предварително мерки, които ще намалят максимално риска от развитие на това заболяване.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес