Изследователи от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH) дешифрираха мистериозни йероглифи върху керамичен съд, открит по време на археологически разкопки.
Според уебсайта на INAH става дума за съд, открит от археолози като част от изследователския проект „Влакът на маите“. Този влак се движел през Юкатан и правел спирки, по време на които археолозите извършвали разкопки. Съдът с йероглифи бил открит по време на археологически разкопки край град Макскану. Той се намирал в сграда, издигната в предиспанския период. Артефактът датира от късния класически период (600-800 г. от н.е.).
"Атлантида" от легендите на маите е открита в кратера на вулкан
Дешифрирането на йероглифите дало възможност да се установи, че в ръцете на учените е попаднала цяла история. Тя е посветена на Чолом – историческа личност. Той принадлежал към елита на маите, името му вече е откривано върху артефакти в древния град Окскинток. Съобщава се, че 11-те глифични картуша на контейнера показват, че Чолом е заемал позицията на саджал или глашатай. Това е бил благородник, чиято работа била да разгласява на всеослушание заповедите на владетеля.
"Саджалът е този, който предава - обяснява съавторът на изследването, археологът Илеана Анкона Арагон. - Те не са били владетели, а благородници, обучени да пишат и четат глифове, а също и да предават на глас заповедите на аджау - владетеля."
Учените все още не са установили каква функция е изпълнявал самият съд, както и плочата, намерена в "комплект" с него. Между другото, в Регионалния музей по антропология на Юкатан в Мерида се пази още един съд, който също съдържа глиф на Чолома. В този случай той бил идентифициран като уйлул, тоест „слушател“.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Откриха най-древния фрагмент от свещения календар на маите