В Бразилия е открита първата в света отровна жаба. За разлика от много токсични (отравящи при контакт с тяхната кожа или слюнка) земноводни, жабата Corythomantis greening е способна съзнателно да въвежда отрова в организма на своите врагове със специални шипове в горната си устна. За откритието се съобщава в сп. Current Biology.
По време на полева работа в гора в Югозападна Бразилия биологът Карлос Харед от бразилския институт Бутантан вдига от земята жаба и незабележимите ѝ шипове одраскват ръката му. Силната болка продължава около пет часа. Учените изясняват, че токсинът на Corythomantis greening е двойно по-силен от отровата на гърмяща змия.
В същата гора биолозите открили и друга отровна жаба – Aparasphenodon brunoi. Нейният токсин се оказал още по-мощен – 25 пъти по-силен от този на гърмяща змия. Но този път учените проявили предпазливост и не взели животното с голи ръце.
Corythomantis greening и Aparasphenodon brunoi не се явяват "роднини". Изхождайки от това, учените решил, че способността активно да се защитават с помощта на отрова се е развивала нееднократно у различните обитатели на тропическите гори в хода на еволюцията, макар че учените разбрали за нея едва сега, пише Lenta.ru.