Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Торинската плащаница НЕ показва лицето на Исус, твърди изследовател (ВИДЕО)

01 ноември 2024, 09:18 часа • 1256 прочитания

В края на август тази година изследователи разпалиха страстите, твърдейки, че парче плат, намерено преди 2000 години, наистина е Торинската плащаница. Сега това горещо оспорвано твърдение е опровергано от нов анализ, който използва софтуер за виртуална симулация.

Въпросният изследовател е показал, че плащаницата вероятно е била създадена чрез притискане на плат върху плоскост или повърхност с плитки контури, като барелеф или резба, а не човешко тяло, което премахва Исус от Назарет от уравнението, пише Ancient Origins.

Исус, а не Христос: Науката на помощ!

Криминалистичното изследване на Сисеро Мораес е публикувано от Elsevier, добавяйки още един слой към дългогодишния дебат за Торинската плащаница. Мораес, специалист по съдебна лицева реконструкция, твърди, че ако плащаницата наистина е била увита около човешко тяло, полученото изображение би изглеждало силно изкривено поради естествените контури на триизмерна форма.

Реалистично тяло на мъртвия Исус Христос е изложено в Испания (СНИМКИ, ВИДЕО)

„Когато увиете 3D обект с плат и този обект остави отпечатък като петна от кръв, тези петна генерират по-здрава и по-деформирана структура по отношение на източника. Така че, грубо казано, това, което виждаме в резултат на отпечатване на петна от човешко тяло, би било по-изкривена негова версия, а не изображение, което изглежда като фотокопие. Един барелеф обаче не би причинил деформиране на изображението, което би довело до фигура, която прилича на фотокопие на тялото“, обяснява Мораес пред The ​​Telegraph.

Отпечатъците от човешко тяло биха изглеждали разтеглени и изкривени (отгоре) вместо изображение, което наподобява фотокопие (отдолу). Moraes, Cicero/ssrn

Използвайки гореспоменатия софтуер, той демонстрира, че платно, поставено върху тяло и по-късно положено хоризонтално, ще покаже опънати и изкривени черти, детайли, които се различават значително от изображението на плащаницата.

Това откритие подчертава концепция, известна като „ефект на маската на Агамемнон“, при която платнището създава удължени и изкривени черти поради извитата повърхност на лицето или тялото. Според Мораес всеки може да наблюдава този ефект, като увие лицето си с пигментирана хартиена кърпа.

„Всеки внимателен възрастен може да тества това у дома. Например, като нарисувате лицето си с някаква цветна течност, използвате голяма салфетка или хартиена кърпа или дори плат и я увиете около лицето си. След това махнете тъканта, разстелете я върху равна повърхност и вижте полученото изображение. Тази деформация е известна като ефекта „маската на Агамемнон“, тъй като прилича на този древен артефакт“, обяснява той.

Изображението на плащаницата обаче е сравнително хармонично и не показва това очаквано изкривяване. Това е в контраст с предишните християнски твърдения, че това е действителната тъкан, използвана за увиване на тялото на Христос след неговото разпятие.

Обвита в мистерия: Мътен произход

Плащаницата отдавна озадачава изследователите, особено след като нейният произход остава несигурен. Документираната история на плащаницата датира от 1354 г., когато е била изложена в новата църква на Лирей, село в северната част на Централна Франция.  Плащаницата е заклеймена като фалшификат от епископа на Троа Пиер д'Арси през 1389 г. Радиовъглеродното датиране през 80-те години допълнително показва средновековен произход.

Но анализи от италиански изследователи върнаха възможността за по-стара дата, като материалите в тъканта съответстват на тези от древната крепост Масада, което потенциално датира от около времето на живота на Исус.

Римляните превзели непристъпната Масада с помощта на строителен батальон

Въпреки тази сложност на датирането, симулацията на Мораес предполага, че независимо дали самата тъкан е древна, или не, изображението не би могло да е оставено от триизмерно тяло. Това намеква за създаването му като средновековна художествена интерпретация, предназначена да вдъхнови или да предизвика благоговение сред християнските последователи, а не като автентичен покров.

Moraes, Cicero/ssrn

„Хората обикновено се делят на два лагера в дебатите. От едната страна са онези, които смятат, че това е автентичната плащаница на Исус Христос, от другата са онези, които смятат, че е фалшификат. Но аз клоня към това, че това всъщност е произведение на християнското изкуство, което е успяло много успешно да предаде предназначеното си. Изглежда ми по-скоро като невербална иконографска творба, която много успешно е послужила на целта на религиозното послание, съдържащо се вътре“, заключава Мораес.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес