Мистериозен артефакт, който археолози определят като „погребален талисман“, е открит в Турция при разкопки в замъка Силифке. Изследователите предполагат, че тази табличка е предназначена да „предпазва от злото“.
"Мега крепост", открита в Уелс, намеква за напрежение между римляните и келтите
Замъкът Силифке се издига на 185-метров хълм в едноименния град в провинция Мерсин в Южна Турция. Смята се, че мистериозната погребална табличка датира от византийския период. Предварителният преглед на артефакта показа, че той бил изработен, за да защити някаква сграда или гробница „от зло и врагове“, пише Аrkeonews.
„Доколкото разбираме от надписите, това е магическа табличка-талисман, която е била изработена, за да защити сграда или гробница от всяко зло и врагове“, казва ръководителят на разкопките проф. Али Боран. „Но все още не сме открили погребално съоръжение вътре в замъка. Табличката показва факта, че по времето на нейното създаване тук е имало погребална структура.“
По думите на учения плочката е открита западно от разположената наблизо джамия. Тя не се отличава с големи размери. Но съдържанието и стилът на надписа на нея представляват голям интерес за изследователите.
Археолози откриха гроба на магьосника Мерлин
„Такива предмети са били използвани в древни времена за защита от зло“, добавя Боран, „Откриването на тази табличка в замъка Силифке е важно историческо откритие, което подчертава ролята на замъка отвъд неговите архитектурни и градски характеристики, разкривайки по-дълбок слой културно-исторически контекст.“
Замъкът Сифлике вероятно е бил център на византийски град и команден пункт на византийската армия. Смята се, че е построен през седми век сл.Хр. като защита срещу арабските набези. Въпреки това руините, в които е открита плочката, са останки от структура, построена пет века по-късно.