Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съзнанието може да се крие в електрическите полета на нашия мозък

12 ноември 2024, 08:45 часа • 1197 прочитания

Невронните връзки остават в центъра на вниманието на съвременната наука. Учените ги използват, за да обяснят паметта, възприятието, ученето и дори съзнанието. Микроскопичните контакти между мозъчните клетки предават чувства, информация и са в състояние да контролират всеки аспект от нашето сложно съзнание – поне на теория.

Съзнанието ви пътува в алтернативни измерения, докато сънувате, твърди учен

Тамлин Хънт от Калифорнийския университет в Санта Барбара, който работи в пресечната точка на философията и неврологията, излага алтернативна хипотеза в статия за Scientific American. Според него основният механизъм на съзнанието може да бъде ефаптичното свързване – електромагнитното взаимодействие на невроните без образуване на физическа връзка между тях.

Още през 1943 г. американски учени описват невронния код на мозъка. Те го картографират чрез невронна активност, като я приемат за равна на 0 или 1 – точно както в компютър. Но това не приближава човечеството и на йота към разбиране на съзнанието.

„Най-очевидната пропаст в нашето разбиране е всичко, което не сме срещнали по пътя от очи към ръце. Всичко, което не мога да ви разкажа за разума, защото знаем толкова малко за това как нервните импулси го създават“, признава неврологът Марк Хъмфрис в книгата от 2020 г. „Скоростта на мисълта. Епично пътешествие през мозъка за 2,1 секунди“.

Изследователите на мозъка отдавна предполагат, че има редица начини в допълнение към синаптичните връзки, по които невроните могат да комуникират – включително малко известен механизъм, наречен ефаптична връзка. Тя възниква от взаимодействието на електромагнитни полета – в по-големи мащаби от локалните нанометрови електрически импулси в синапсите.

Човешкото съзнание може би се появява много преди раждането

Потвърждение може да бъде ретината на окото – според някои медици участък от мозъка, разположен извън неговите предели. Нейните неврони използват електрическа дифузия вместо традиционно образуване на връзка и това осигурява невероятна пропускна способност към зрителния нерв.

Ефаптичното полево взаимодействие е потвърдено експериментално. През 2019 г. лабораторията Case Western Reserve на Доминик Дюранд правят разрез на хипокампуса на мишка и половинките продължават да си взаимодействат, докато не били отделени на повече от 400 микрона една от друга. Резултатите от експериментите се сторили толкова невероятни на рецензентите, че те поискали да бъдат повторени, преди да одобрят публикацията.

Друга група учени сравнили скоростта на разпространение на ефаптичните полета в различни тъкани и установили, че в сивото вещество тя е около 5000 пъти по-бърза от невронните връзки.

Натрупани са немалко експериментални доказателства за ролята на синаптичната активация на нервните клетки при движение, слух, осезание и много други, но като се има предвид много по-голямата плътност на информацията в ефаптичните полета, тяхната всеобхватност и скорост, би било изключително странно, ако природата не е използвала този ефект за важни мозъчни функции.

Учени вярват, че съзнанието може да обхваща цялата Вселена

И изглежда, че го е направила. Легендарният невролог от Калифорнийския университет в Бъркли Уолтър Фрийман пише, че традиционните скорости на синаптично активиране не могат да обяснят скоростта на когнитивните функции, която той наблюдавал в продължение на много години при зайци и котки.

Поредица от скорошни открития в областта на електромагнитните взаимодействия в мозъка предлагат обяснение за тази скорост. Въз основа на тези констатации статия в Frontiers in Psychology предполага, че ефектите на ефаптичните полета всъщност може да са основният механизъм на съзнанието.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес