Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сестрата на Клеопатра остава в неизвестност

12 януари 2025, 08:05 часа • 4759 прочитания

Череп, за който отдавна се смята, че принадлежи на сестрата на Клеопатра – Арсиноя IV, всъщност е принадлежал на момче, установиха австрийски учени. Екип от Виенския университет и Австрийската академия на науките е анализира черепа и е установил, че момчето вероятно е било на възраст между 11 и 14 години и е страдало от неизвестно разстройство на развитието. Генетичният анализ също разкрир, че то вероятно е от Италия или Сардиния. Изводите са описани подробно в изследване, публикувано на 10 януари в списание Scientific Reports.

Коя е Арсиноя IV?

Освобождението на Арсиноя. Jacopo Tintoretto / Web Gallery of Art / Public Domain

Арсиноя IV е най-малката дъщеря на египетския цар Птолемей XII Авлет. Тя е сестра на Клеопатра VII и на Птолемей XIII и XIV. Арсиноя се опитва да поведе египетските сили срещу Клеопатра, която се съюзява с Юлий Цезар и римляните по време на Александрийската война. По искане на Марк Антоний – римски политик и любовник на Клеопатра – Арсиноя е екзекутирана в Ефес, на стълбите на храма на Артемида в Ефес някъде около 41 г. пр.н.е.

ОЩЕ: Изплъзваща се мисия: Търсенето на гробницата на Антоний и Клеопатра

През 1929 г. в Ефес, Турция, е открит череп от австрийския археолог Йозеф Кайл и неговия екип. Те откриват саркофаг, пълен с вода, в руините на някога сложна сграда, наречена Октагонът в Ефес. Въпреки че не намират никакви артефакти в гроба, в него имало пълен скелет. Кайл взема черепа за изследване, преди гробницата да бъде затворена.

Реконструирано изображение на Октагона в Ефес. Austrian Academy of Sciences/Austrian Archaeological Institute

Първоначалният анализ в Грайфсвалд, Германия, предполагат, че гробницата е принадлежала на „много изтъкната личност“, вероятно жена, около 20-годишна. През 1953 г. е публикувана статия със снимки, в която се прави изводът, че черепът е на млада жена от „изискан, специален тип“.

През 1982 г. останалата част от скелета е открита в Ефес. Те обаче не са били в саркофага. Костите били в ниша в преддверието на гробната камера. Комбинация от археологически записи и факта, че Арсиноя IV е убита в Ефес около 41 г. пр н.е., накарали археолозите и антрополозите да направят нова хипотеза през 1990 г. В тази сложна гробница в Ефес може да е била погребана Арсиноя IV.

ОЩЕ: Потомците на Клеопатра оцелели ли са, за да създадат легендарната царица Зенобия?

Хромозомна изненада

Gerhard Weber / University of Vienna

В новото изследване екип от генетици, ортодонти, специалисти и археолози разгледали по-отблизо този череп. Първо, те използваха микрокомпютърна томография, за да създадат много детайлно цифрово изображение на черепа. След това взели малки проби от основата на черепа и вътрешното ухо, за да определят на колко години е бил неговият притежател в момента на смъртта, както и да извлекат ДНК.

Учените открили, че черепът датира между 36 и 205 г. пр.н.е., което съответства на традиционно приетата дата на смъртта на Арсиноя IV (41 г. пр.н.е.). Генетиците открили и съвпадение между черепа и някои проби от бедрената кост. Това означава, че скелетът, открит по-късно в преддверието, и черепът, който Кайл е извадил от саркофага през 1929 г., всъщност принадлежат на една и съща личност.

ОЩЕ: В Древен Египет имало повече от една Клеопатра

„Но тогава дойде голямата изненада: при многократни тестове и черепът, и бедрената кост ясно показаха наличието на Y хромозома – с други думи, мъжка“, казва съавторът на изследването и археолог от Виенския университет Герхард Вебер.

От Октагона в Ефес е оцеляла само облицованата с мрамор основа. Austrian Academy of Sciences/Austrian Archaeological Institute

Данните от микро-КТ и по-внимателното изследване на черепа разкрили, че момчето от Октагона е било на около 11 до 14 години. Освен това вероятно е страдало от някакво заболяване, засягащо черепа му. Един от неговите черепни шевове, който обикновено се затваря на 65-годишна възраст, вече бил затворен и придавал на черепа много асиметрична форма.

ОЩЕ: Подземен тунел, открит под египетски храм, може да отведе до Клеопатра

Според изследователите най-забележителната черта е била недоразвитата горна челюст. Тя е необичайно наклонена надолу, но е по-високо и вероятно момчето е имало големи проблеми с дъвченето. Учените смятат, че не е имало добър контакт на зъбите вследствие на необичайния растеж на челюстта и лицето. Въпреки че все още не е ясно какво е довело до тези разстройства, може да е дефицит на витамин D или генетичен синдром като синдрома на Трейчър Колинс.

За археолозите и антрополозите търсенето на останките на Арсиноя IV очевидно ще продължи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес