Козите на снимката се наричат алпийски козирог (Capra ibex). Подобно на много членове на рода Capra, те са известни със своите впечатляващи умения за катерене. Тези пъргави същества са родом от европейските Алпи и всъщност са тясно свързани с националния парк Гран Парадизо, Италия. До XIX век те били почти обречени на изчезване от лов. Имало по-малко от 100 индивида в дивата природа, всички в Гран Парадизо. Но наличието им там не е свързано с това събитие.
Въпрос на оцеляване
Отговорът се крие в техните еволюционни адаптации и търсенето на основни хранителни вещества. Язовирните стени осигуряват богат източник на минерални соли, необходими на козите за тяхното здраве, особено под формата на калций и магнезий. Козите облизват стените и получават минерали, които са важни за развитието и поддържането на техните кости и рога. Това също е място, където те са в безопасност от хищници, защото кой хищник би се изкачил там?
ОЩЕ: Крал Чарлз III присъди кралска титла на коза (ВИДЕО)
Fulvio Spada / flickr / CC BY-SA 2.0
В естествената си алпийска среда козирогът обикновено получава тези минерали от солени близалки или определени растения. Въпреки това, недостигът на тези източници в някои региони ги накарал да търсят алтернативи. Бетонните повърхности на язовирите, често богати на соли от строителните материали и процеси, представляват достъпен и концентриран източник на тези жизненоважни хранителни вещества.
Предизвикателство към гравитацията
Тези кози демонстрират изключително равновесие и прецизност, като използват своите особени копита, за да се захващат най-малките издатини и пукнатини. Копитата на козирога са раздвоени, с разделени върхове, които могат да се раздалечат, за да се увеличи сцеплението. А това им позволява да се крепят върху почти вертикални повърхности.
ОЩЕ: Спасиха коза, качила се на кулата на замък в Ирландия
Тази физическа способност е усъвършенствана от поколения, живеещи в коварни планински среди. Ако се замислите, що се отнася до катеренето, язовирът е просто планина, а тези кози са наистина добри в катеренето.
Забележителната им способност да предизвикват гравитацията обаче не ги спасява от всичките им проблеми. Въпреки че броят им се е увеличил през миналия век, тези кози са претърпели генетично затруднение. Това означава, че те са уязвими към болести поради ниското им генетично разнообразие. Този проблем се усложнява от хибридизацията с домашни кози, на които понякога е позволено да се разхождат в местообитанието на алпийския козирог.