Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С какво е опасно честото миене на ръцете

04 февруари 2019, 08:51 часа • 14596 прочитания

"Прекалено честото измиване на ръцете и използването на мокри кърпи нарушава предпазната бариерата на кожата." Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна дерматологът д-р Лили Дикманова. Според нея една от грешките, които правят някои хора, е да предположат, че периодичното измиване на ръцете е благоприятно. По думите ѝ това може да направи кожата податлива на възпаления и различни видове алергии. Тя обясни, че кожата е податлива на проблеми през зимния сезон поради липсата на достатъчно слънчева светлина и ниските температури.

"По-интензивното миене със силни сапуни и измивни гелове, които са широко разпространени в магазините, нарушава бариерата на кожата. С много честото измиване се измива този бариерен липиден слой, който е върху нея, и в резултат на това се нарушава нейната пропускливост. Кожата вече няма тази бариерна функция – защита към въздействието на фактори от околната среда, а просто става по-суха", обясни д-р Лили Дикманова. Тя препоръча използването на по-щадящи сапуни и гелове за измиване, които не са с прекалено силна химична формула. Според специалиста в риск са хората в професионалните направления, като миячи, камериери, сервитьори и други. По думите ѝ не липсва риск и за хората, които работят в офис.

"Други, които използват много често мокри кърпички да почистват масите, на които работят, или компютрите, както и тези, които страшно много си мият ръцете, за да не се заразят от нещо, също правят дерматити", поясни д-р Лили Дикманова. Дерматологът посъветва при появата на проблем да се посети лекарски кабинет. По думите ѝ в такива случаи високата чувствителност на кожата, вследствие на премахването на липидния слой, може да се лекува с емулиантни кремове и използването на медицински сапуни след консултация със специалист.

Според нея възпаленията вследствие на професионални вредности са най-честата причина за проблеми с кожата. По думите ѝ някои професии изискват честото миене на ръцете и използването на силни химични препарати, които водят до алергични реакции и възпаления. „Хора, които се занимават с почистване на офиси, работят в кухни или работата им е свързана с миене на ръце, са изложени на риск от дерматологични проблеми. Всички професии като готвачи, сервитьори, миячи в перално помещение, както и строителните работници и монтьорите също са в по-голям риск от развиването на даден кожен проблем.

"Шофьорите, които са в контакт с масла, и строителните работници, които работят с цимент, лепила, гипсокартони или катран и асфалт, по същия начин много често правят дерматити", каза още д-р Лили Дикманова. Тя добави, че подобен род кожни раздразнения развиват и заварчиците, които не спазват наредбите са безопасност при работа.

"При заварчиците работата без маска може да доведе до сериозен дерматит по лицето", каза специалистът.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес