Рецептите за древноегипетски продукт за красота, известен като кохл (kohl), са много по-разнообразни, отколкото се смяташе досега, е установил международен екип учени.
Както пише Arkeonews, изследователите са стигнали до този извод, след като са анализирали съдържанието на 11 древни съда, които се съхраняват във фондовете на музея Петри в Лондон. Кохл е козметичен продукт, популярен не само в Древен Египет, но и сред много други народи. Смята се, че използването му е започнало около 5000 г. пр.н.е., като са го използвали дори древните китайци и японци.
В Древен Египет това средство се е използвало не само за грим, но и като лекарство за очи. Учените подчертават, че в Древен Египет самият грим е имал не толкова естетически цели, колкото хигиенни, лечебни и религиозни. Например широко разпространеният черен кохл се е смятал за неразделна част от свещените ритуали.
Археологически данни показват, че в преддинастични времена зелената боя за очи е била най-популярна, но след това постепенно е заменена с черна. В новото изследване учените са изучили химическия състав на козметиката, чиито останки са били запазени в съдове от Древен Египет. Тези контейнери са открити на различни места, различават се и по периодите на тяхното създаване.
Образците били изследвани с използването на инфрачервена спектроскопия. Използван е и методът на електронната микроскопия. Това дало възможност да се опишат подробно както органичните, така и неорганичните съставки на материала. Учените фактически са възстановили рецептите за приготвяне на различни видове козметика. Получените данни говорят, че традиционният кохл е хетерогенна смес. Освен това се оказало, че в него преобладават неорганични вещества.
Някои от тях са описани в предишни изследвания. Например по-рано в състава на древноегипетската козметика са открити галенит и други съединения на основата на олово. Новото изследване е позволило да се установят осем минерала, които никога не са срещани досега. Анализът показал, че освен оловни съединения имало и съединения на основата на силиций, манган и въглерод. Освен това древните майстори са използвали растителни масла и мазнини от животински произход.
Впрочем за първи път в подобно изследване били идентифицирани съставки като смола от иглолистни растения от вида Pinaceae и пчелен восък. Всичко това предполага, че е имало много рецепти за приготвяне на бои. Пълната версия на изследването е публикувана в Scientific Reports.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Древен храм на Зевс е открит в Египет