Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първият пациент, излекуван от СПИН, почина на 54 г. от друго заболяване

01 октомври 2020, 08:22 часа • 3596 прочитания

Тимъти Рей Браун, известен още като „Берлинския пациент“, претърпява трансплантация на костен мозък през 2007 г. Донорът е имал рядко генетично изменение, което придава имунитет на ХИВ, съобщава БГНЕС, позовавайки се на Би Би Си. След трансплантацията на костен мозък Браун вече няма нужда да приема антивирусни лекарства. Вирусът повече не е открит в тялото му.

Тимъти Браун е роден в САЩ. През 1995 г. живее в Берлин, където му е поставена диагноза СПИН. През 2007 г. той е диагностициран с ново заболяване - "Остра миелоидна левкемия", което е вид рак на кръвта. Лекарите решават напълно да унищожат костния му мозък, откъдето се разпространяват раковите клетки и да трансплантират доносрски костен мозък. Донорът е имал рядка мутация в част от ДНК, наречено CCR5 ген. Обичайно той позволява на ХИВ вируса да заразява други клетки, но при тази мутация предотвратява разпространението му. Операцията е извършена през 2007 г. в университетската болница "Шарите", известна през последните седмици с лечение на Алексей Навални. В публикацията за резултатите от операцията лекарите не споменават името на Браун, така че през първите няколко години той е известен като „Берлинския пациент“. След трансплантацията на костен мозък нивото на ХИВ при Браун спада толкова много, че става невъзможно да се открие. Приема се, че е излекуван. През 2010 г. Браун публично обяви, че е „Берлинския пациент“. Левкемията също не се е появила в продължение на няколко години. До днес, когато рецидивира и метастазите се разпространяват в мозъка и гръбначния стълб. Тимъти Рей Браун умира в хоспис в Палм Спрингс, Калифорния на 54 години.

Медицинската процедура, през която премина той, носи повишен риск и се използва предимно за пациенти с рак. Не е приложим за повечето ХИВ-позитивни пациенти и е скъп. Има около 38 000 000 души, живеещи с ХИВ по целия свят. Много от тях - в бедна Африка на юг от Сахара. Но случаят на Браун дава на изследователите, пациентите и лекарите надежда, че с времето ще бъде намерен лек за СПИН. Известен е само един случай, когато процедурата е била успешно повторена. По-рано тази година Адам Кастийехо, известен като "Лондонския пациент" претърпя почти идентична операция и вече е в състояние да спре приема на лекарства за ХИВ.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес