Пет години ни делят от успешната трансплантация на човешки пенис, ако опитите със зайци доведат до добри резултати, пише в. "Дейли мирър" Учените от университета в Северна Каролина, водени от Антъни Атала, уверяват, че техните експерименти вече са навлезли в заключителна фаза. Опитите със зайци започнали още през 1990 година в института "Уейк Форест". Понастоящем много мъже губят пенисите си вследствие на генитални дефекти, наранявания или вследствие на агресивна форма на рак.
Засега единственото лечение предвижда реконструкция на пениса, като се взема кожа и мускулна тъкан от ръката им. Сексуалната функция може да бъде възстановена със специална протеза. Но в този случай пациентите са постоянно в полуерекция. Другата опция е трансплантиране на пенис от друг човек, но тя крие риск от имунно отхвърляне. Екипът на д-р Атала възнамерява да преодолее съществуващите несъвършенства, като е разработил технология, при която се използват клетките на самия пациент. "Фалосът е много по-дълъг, отколкото си мислим, коментира д-р Атала. Той се простира чак зад пелвиса и независимо от мащабите на увреждането му, може да се намерят клетки за възстановяване".
Мнозина си мислят, че отглеждането на човешки органи е елемент от научната фантастика. Но д-р Атала е на съвсем различно мнение. Той е постигнал много добри резултати при отглеждането на пенис при лабораторните зайци. През 2006 година неговият екип обяви първата успешна трансплантация на биоинженерен орган, в случая пикочен мехур. В периода 2005-2008 бяха присадени на жени биологично отгледани вагини. Но проблемът с пениса е много по-сложен, защото той се състои от няколко вида тъкани. Д-р Атала е "отгледал" половин дузина човешки пениси и първата му цел е да постигне частична замяна на увредените им части.