Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Малките маймуни също си правят шеги

19 февруари 2024, 16:03 часа • 2828 прочитания

Малките маймуни също си правят шеги. Следователно тези механизми на хумор вероятно датират от нашия общ прародител, преди 13 милиона години, пише френският всекидневник Libération. Изданието се позовава на ново проучване, публикувано тази седмица в списание Proceedings of the Royal Society B.

Целта на проучването

Целта на проучването е да се определи какво представлява "полезно" социално взаимодействие, като искане на храна или измиване и какво представлява чисто забавление. Идеята е да се види дали може да се потвърди, че малките маймуни си правят шеги с родителите си и възрастните около тях. ОЩЕ: Китайски учени клонираха макак

Видове маймуни, обхванати от проучването

Изследователите са прегледали и анализирали 75 часа видеоклипове, записани в зоологическите градини в Сан Диего (САЩ) и Лайпциг (Германия), показващи социалните взаимодействия на млади шимпанзета, орангутани, горили и бонобо в техните семейства. 

Резултатът: Малките маймуни се шегуват като хората

Авторите на проучваните са извлекли общо 504 момента, в които социални взаимодействия са били на пръв поглед закачливи или провокативни. От тези моменти са изключени взаимодействията, които не са насочени към конкретен индивид, както и тези, които целят получаване на храна и такива, които наистина са по-структурирана и балансирана игра между две маймуни.

За всяко от взаимодействията изследователите са се опитали потвърдят поне три критерия, а именно дали дразненето е едностранно, дали започва с изненада, дали този, който се закача пита за реакцията на „закачания“, както и дали действието е провокативно и дали дразненето впоследствие се повтаря или акцентира.

В крайна сметка учените са констатирали 142 момента, които очевидно са били закачки от бебе и насочени към възрастен. Тези моменти се наблюдават и при четирите наблюдавани вида, с преобладаване при шимпанзетата (84 момента). Авторите на изследванията правят уговорката, че шимпанзетата формират най-голямата група изследвани маймуни. ОЩЕ: Заловиха пратка с маймуни от Конго

Цялото проучване може да откриете - ТУК

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес