Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предупреждение: Светът е пред репродуктивна криза - мъжете остават без сперматозоиди

15 ноември 2022, 13:49 часа • 5782 прочитания

Изследователи предупреждават, че ако не се предприемат действия за справяне с намаляването на броя на сперматозоидите, хората могат да се изправят пред репродуктивна криза. Te са установили, че темпът на намаляване на броя им се ускорява, пише БГНЕС като се позовава на "Гардиън“.

Проучването, публикувано в списание Human Reproduction Update, въз основа на 153 оценки от мъже, които вероятно не са били наясно с плодовитостта си, показва, че средната концентрация на сперматозоиди е спаднала от приблизително 101,2 млн. на милилитър до 49,0 млн. на мл между 1973 и 2018 г. - спад от 51,6%. Общият брой на сперматозоидите е намалял с 62,3% през същия период.

Изследване на същия екип, докладвано през 2017 г., установи, че концентрацията на сперматозоидите е намаляла повече от два пъти през последните 40 години. Тогава обаче поради липсата на данни за други части на света, констатациите са съсредоточени върху регион, обхващащ Европа, Северна Америка и Австралия. Последното проучване включва по-нови данни от 53 държави. Намаляването на концентрацията на сперматозоиди се наблюдава не само в региона, изследван преди това, но и в Централна и Южна Америка, Африка и Азия. Освен това темпът на спад изглежда се увеличава: разглеждайки данните, събрани на всички континенти от 1972 г. насам, изследователите установяват, че концентрацията на сперматозоиди намалява с 1,16% годишно. Въпреки това, когато са разгледали само данните, събрани от 2000 г. насам, спадът е бил 2,64% годишно.

"Мисля, че това е още един сигнал, че нещо не е наред със земното кълбо и че трябва да направим нещо по въпроса. Така че, да, мисля, че това е криза, с която е по-добре да се справим сега, преди да се стигне до критична точка, която може да не е обратима", казва професор Хагай Левин, главен автор на изследването от Еврейския университет в Йерусалим.

Предишни проучвания показват, че плодовитостта е застрашена, ако концентрацията на сперматозоидите спадне под около 40 млн. Макар че последната оценка е над този праг, Левин отбеляза, че това е средна стойност, което предполага, че процентът на мъжете под този праг ще се е увеличил.

"Подобен спад очевидно представлява намаляване на способността на населението да се възпроизвежда", каза той.

Въпреки че проучването отчита фактори, като възраст и колко време мъжете са били без еякулация, и изключва мъже, за които е известно, че страдат от безплодие, то има ограничения, включително това, че не разглежда други маркери за качеството на спермата.

Макар да не е ясно какво може да стои зад очевидната тенденция, една от хипотезите е, че роля могат да играят химикали, нарушаващи ендокринната система, или други фактори на околната среда, които действат върху плода в утробата. Според експерти фактори като тютюнопушене, пиене, затлъстяване и неправилно хранене също могат да играят роля и здравословният начин на живот може да помогне за увеличаване на броя на сперматозоидите.

Тина Колд Йенсен от Университета на Южна Дания заяви, че новото проучване потвърждава една тревожна тенденция. "Продължаваш да откриваш една и съща тенденция, независимо от това колко проучвания включваш - това е малко плашещо за мен", каза тя.

Професор Ричард Шарп, експерт по мъжко репродуктивно здраве в Единбургския университет, заяви, че новите данни показват, че тенденцията изглежда е световно явление.

Шарп заяви, че спадът може да означава, че на двойките им е необходимо повече време, за да заченат, а за много от тях времето не е на тяхна страна, тъй като те отлагат опитите за зачеване, докато жената не навърши 30 или 40 години, когато нейната плодовитост вече е намалена.

"Ключовият момент, който трябва да се отбележи, е, че това е отчайващо лоша новина за плодовитостта на двойките", каза той.

Но, както каза Шарп, "тези проблеми не са проблем само за двойките, които се опитват да имат деца. Те са и огромен проблем за обществото през следващите 50 и повече години, тъй като все по-малко млади хора работят и подкрепят нарастващия брой възрастни хора".

ОЩЕ: Коронавирусът влошава репродуктивната функция на мъжете

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес