Неврофизиолози обясниха защо дори продължителни тренировки не са способни да гарантират точни движения и попадение в целта.
Причината е, че невроните в главния мозък дори при пълно повторение на ситуацията реагират различно, създавайки своеобразен информационен шум.
Освен това случайната реакция на един-единствен неврон определя поведението на останалите, гарантирайки непредсказуемост на движенията на човека. Учените са публикували изследването в сп. Neuron, съобщава Lenta.ru.
Стивън Лисбергер (Stephen Lisberger) от университета Дюк е открил, че отделни неврони се "изстрелват" по нерегулярен начин. Учените са анализирали електрическата активност на невроните в мозъка на маймуни, следящи движенията на точка по екрана на компютъра. За възприятието на обектите отговаря зрителната кора.
Всеки неврон реагира на движението на точка с определено забавяне (или изпреварване). Учените са установили, че тази реакция се повтаря и от други неврони – тоест скоростта на реакция на движенията не е случаен процес, както мислели по-рано учените.
Лисбергер сравнява това явление с поведението на феновете на стадиона – ако всеки крещи нещо свое, е сложно да се различат думите, но ако те скандират лозунги в унисон, е много по-лесно да се разберат.
С други думи, случайната реакция на първия неврон определя реакцията на всички зони. Именно затова нито един подпис не е точно копие на друг, а при удар по топката човек невинаги уцелва, отбелязва Лисбергер.
В бъдеще учените се готвят да изяснят как се променя активността на отделни неврони в моторните зони на кората на главния мозък.