Американски учени са открили 88 отпечатъка от стъпки на древни хора, живели на територията на съвременните Съединени щати преди 12 хиляди години, тоест в края на ледниковия период. Тези отпечатъци принадлежат както на възрастни, така и на деца на възраст от 5 до 12 години. Насищането на пясъка с влага позволява тези следи да се появят, а когато има по-малко влага, те изчезват. Затова тези отпечатъци или наречени "призрачни", съобщава Daily Mail.
Учени от университета Корнел в САЩ са открили в пустинята на Голямото солено езеро, което се намира на запад от едноименния водоем в щата Юта, отпечатъци от стъпки на древни хора, които те са оставили преди 12 хиляди години. Почти на километър от групата с човешки отпечатъци учените открили и две ями, в които е пален огън, както и признаци, че хората, живели тук преди 12 000 години, вече са употребявали тютюн.
Според учените древните хора, сред които възрастни и деца от 5 до 12 години, са оставили 88 отпечатъка от стъпки, когато са се разхождали из района, който през ледниковия период е бил покрит с блата, а сега е пустиня. Един от най-сухите щати в САЩ, преди хиляди години Юта е имал водно-блатиста местност дори след края на ледниковия период.
Тъй като пясъкът съдържа повече влага от заобикалящите отлагания, по-високото съдържание на вода в пясъка кара следите да се появяват на повърхността. Но когато влагата от пясъка изчезне, изчезват и следите.
"Веднага разбрах, че това са древни отпечатъци от крака, защото вече сме откривали подобни отпечатъци миналата година в Националния парк Уайт Сандс в Ню Мексико. Възрастта на тези отпечатъци е 23 000 години и това са най-старите човешки отпечатъци в Америка. Макар че отпечатъците, които открихме тук, не са толкова древни, те са с голяма научна стойност. И се надяваме, че ще бъдат добавени нови към вече откритите отпечатъци. Продължаваме да търсим", казва Томас Ърбан от университета Корнел.
Фактът, че на територията на САЩ са открити вече две места с древни човешки отпечатъци, говори, че може да има много повече такива места, казват учените.
В продължение на десетилетия учените смятаха, че първите представители на Хомо сапиенс са дошли в Северна Америка преди 13 хил. – 16 хил. години, когато огромните ледени покривки са започнали да се топят. Но следите, открити в щата Ню Мексико, предполагат, че хората са се появили тук много по-рано.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Нефтен сондаж в Иран завърши с откриването на гигантски древни урни