Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По-древни от пирамидите и Стоунхендж. Какво откриха учените в пустинята на Саудитска Арабия

02 април 2023, 07:50 часа • 18981 прочитания

В една от тринадесетте провинции на Ал Джуф в северозападната пустиня на Саудитска Арабия се намират 21 огромни скални релефа. Тези изображения на камили и коне са открити през 2018 г. Първоначално археолозите смятали, че те са на около 2000 години. По-нататъшни изследвания обаче показали, че вероятно предшестват египетските пирамиди и дори Стоунхендж, пише IFLScience.

Екстремните метеорологични условия в суровата пустиня не са успели да повредят напълно рисунките, така че все още е възможно да разпознаете в тях камили в реален размер, а също така магарета и коне.

Смята се, че удивително точната и подробна работа изобразява няколко камили по време на сезона на чифтосване, което може да показва културните връзки на това място със сезоните или с плодородието.

Томография на древноегипетска мумия откри признаци на смъртоносна болест

През периода на неолита земята около скалите е била покрита с дървета и езера, вероятно служещи за водопой на дивите камили, изобразени на скалата. Тъй като до 1200 г. пр.н.е. тези животни не са били опитомени, местните вероятно са ловували диви камили в района.

Специалистите предполагат, че рисунките са изсечени с инструменти от кремък, който трябва да е бил донесен от около 14 километра. Смята се, че изсичането на всяка от тях е отнемало от 10 до 15 дни, а символиката им създавала своеобразно място за общи срещи на хората от неолита.

На места издълбаните фигури изглеждат наслоени една върху друга, което показва необходимостта от известно „скеле“ при създаването. Освен това на мястото не могат да бъдат открити доказателства за керамика или метални инструменти, което кара изследователите да заключат, че първоначалната оценка от 2000 години е неточна.

Необичайна гробница на маите е открита в Паленке

Трудностите при датирането на каменните релефи довели до първоначална оценка, основана на предположението за връзка с издълбаната скала в Петра, Йордания – смятана за дело на набатеите.

Но през 2022 г. изследователите описали редица тестове, проведени на това място с цел да се установи по-точна възраст. Използвани са рентгенова флуоресцентна спектрометрия и луминесцентно датиране за идентифициране на самата скала. За определяне на възрастта на животинските останки на обекта е използван радиовъглеродна датировка. Освен това експертите проучили по-подробно материала за ерозия и следи от инструменти.

Резултатите от изследването изумило учените. Оказва се, че възрастта на скалните рисунки е между 7000 и 8000 години, което е значително повече от 5000-годишния Стоунхендж във Великобритания.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес