От еволюционна гледна точка котките са се оказали по-приспособени от кучетата, пише The Independent, като цитира изследване на швейцарски учени, публикувано в сп. PNAS.
Изследване на 2000 древни фосила е установило, че семейство котки исторически е било по-приспособено към оцеляване, отколкото семейство кучета, пише вестникът, като отбелязва, че именно заради котките са измрели повече от 40 вида кучета в Северна Америка.
Това се случило в период, когато представители на семейство котки са пристигнали от Азия в Северна Америка преди около 20 млн. години. Именно след това количеството на видовете от семейство кучета се съкратило.
За причина послужило това, че котките обикновено се оказвали по-ефективни ловци, в резултат на което кучетата оставали без препитание.
Но изследователите не открили доказателства котки да са измирали заради кучета.
"Появата на котки в Северна Америка е оказала пагубно въздействие върху разнообразието на видовете кучета. Обикновено смятаме, че определяща роля в еволюцията на видовете играят климатичните изменения. Но се оказа, че по отношение на кучетата по-важна роля е изиграла конкуренцията между различните видове месоядни", обяснява Данел Силвестро от университета в Лозана, ръководител на изследването.
Той добавя, че точните причини за превъзходството на котките над кучетата са неизвестни, но това може да е свързано с острите нокти, които древните котки са предали на своите опитомени потомци, каквито кучетата никога не са имали.